PolskaKazachstan planuje zniesienie wiz dla Polaków

Kazachstan planuje zniesienie wiz dla Polaków

• Od 1 stycznia 2017 r. prawdopodobnie zostaną zniesione wizy dla Polaków, którzy wyjeżdżają do Kazachstanu - powiedział PAP ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew

• Prezydent tego kraju Nursułtan Nazarbajew w poniedziałek rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce

Kazachstan planuje zniesienie wiz dla Polaków
Źródło zdjęć: © PAP

21.08.2016 | aktual.: 21.08.2016 09:07

Nazarbajew spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a rozmowy mają dotyczyć współpracy gospodarczej i polityki wschodniej. Prezydenci obu krajów wezmą także udział w Polsko-Kazachstańskim Forum Gospodarczym. Nazarbajew spotka się również z premier Beatą Szydło i marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Odnosząc się do kwestii zniesienia wiz, ambasador powiedział PAP: "Mocno podkreślam słowo prawdopodobnie. Ostateczna decyzja może zapaść podczas wizyty państwowej prezydenta Nursułtana Nazarbajewa w Polsce. To jest decyzja podjęta w ramach naszej wystawy Expo w Astanie w 2017 r. Odbędzie się ona między czerwcem a wrześniem 2017 r." - powiedział. Dodał, że władze Kazachstanu zapraszają Polaków do odwiedzenia tej wystawy.

W maju Polska podpisała umowę o uczestnictwie w Expo 2017. Wystawa światowa, organizowana w stolicy Kazachstanu, rozpocznie się 10 czerwca 2017 roku i potrwa trzy miesiące. Jej główny temat to "Energia przyszłości".

Porozumienie w imieniu Polski podpisał w Astanie Komisarz Generalny Sekcji Polskiej Andrzej Stefański. Stronę polską reprezentował wtedy również wiceminister rozwoju Radosław Domagalski-Łabędzki, a gospodarzy - Rapil Żoszybajew, Komisarz Generalny Astana EXPO 2017.

Rząd wyznaczył Stefańskiego na Komisarza Generalnego ds. EXPO 2017 22 marca. Pełni on też funkcję dyrektora Polsko-Kazachstańskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, a wcześniej był szefem Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji w Ałmaty - największym mieście Kazachstanu.

Jak poinformował wtedy Stefański, polska wystawa zajmie powierzchnię około 400 m kw. Podkreślił też, że na Expo 2017 polska gospodarka będzie promowana poprzez energetykę, a wystawa pomoże "w kompleksowy i atrakcyjny sposób przedstawić nasze spojrzenie na najważniejsze wyzwania energetyczne".

W stolicy Kazachstanu powstaje obecnie przestrzeń wystawiennicza o powierzchni 174 ha, na której zaprezentuje się ponad 100 państw i organizacji. Oprócz ekspozycji narodowych, na terenach wystawowych powstają Kompleks Sztuki i Kultury, Kompleks Kongresowy oraz Platforma najlepszych praktyk energetycznych. Prezentacje będą podporządkowane tematowi przewodniemu, a więc energii przyszłości, i trzem wskazanym obszarom: redukcji emisji CO2, życiu zgodnemu z zasadami efektywności energetycznej, energii dla wszystkich.

Organizatorzy spodziewają się 5 milionów gości.

Polskiej ekspozycji towarzyszyć ma bogaty program aktywizacji przedsiębiorców, reprezentujących branże związane z tematem przewodnim Expo 2017. Dzięki promocji polskich osiągnięć naukowo-gospodarczych w dziedzinie energetyki i efektywności energetycznej udział w wystawie w Astanie stworzy według PARP szansę na pogłębienie obustronnej współpracy w obszarach takich jak: energetyka tradycyjna, czyste technologie węglowe, wychwytywanie, składowanie i utylizacja CO2, odnawialne źródła energii, w tym technologie związane z biomasą i wytwarzaniem energii odpadów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, budownictwo i rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

PARP podkreśla, że udział w EXPO w Astanie będzie okazją do wzmocnienia wizerunku Polski jako kraju zaangażowanego w globalną dyskusję nt. bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.

Zobacz także: Chiny chcą odbudować starożytny Jedwabny Szlak. Pierwszy pociąg dotarł do Teheranu

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)