Trwa ładowanie...
d4c71iu

Katowice: wystawa bulli papieskich

Kilkadziesiąt bulli papieskich o powołaniu
kolejnych biskupów śląskich można oglądać na wystawie w
Katowicach. Cenne dokumenty pierwszy raz zaprezentowano publicznie.

d4c71iu
d4c71iu

Wystawa pt. "Bulle biskupów śląskich" została zorganizowana w katowickiej Kurii Metropolitalnej przez Archiwum Archidiecezjalne z okazji 10-lecia podniesienia diecezji katowickiej do rangi archidiecezji i utworzenia metropolii górnośląskiej.

Najstarsza z eksponowanych bulli pochodzi z 1922 r. To dokument, w którym papież Pius XI nadał ówczesnemu administratorowi apostolskiemu terenów późniejszej diecezji katowickiej ks. Augustowi Hlondowi tytuł protonotariusza apostolskiego.

Za najcenniejszą uznawana jest ta, która zawiera wydaną trzy lata później nominację przyszłego prymasa Polski Augusta Hlonda na pierwszego biskupa katowickiego.

Oprócz bulli na wystawie zaprezentowano insygnia biskupie: krzyże - w tym unikalny egzemplarz z brązu wypełniony węglem, pierścienie i pastorały. Można też obejrzeć stale eksponowane w kurii portrety śląskich biskupów, na czas wystawy zaopatrzone w krótkie noty biograficzne.

d4c71iu

Bulle to dokumenty sporządzone przez kancelarię watykańską na pergaminie z koźlej skóry, opatrzone najczęściej ołowianymi pieczęciami.

Porównując najstarsze z pokazywanych dokumentów ze współczesnymi można zaobserwować tendencję do upraszczania formy. Najstarsze bulle pisane były gęsim piórem i zaopatrzone w rysowane patyczkiem kolorowe inicjały, z których obecnie zrezygnowano - powiedziała dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego Halina Dudała.

Ze względu na wartość eksponowanych dokumentów i fakt, że pergamin nie może być długo wystawiony na światło dzienne, wystawa będzie czynna tylko przez miesiąc. (and)

d4c71iu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4c71iu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj