Trwa ładowanie...
d1tvxpb

Katolicy z Wrocławia mogą jeść dzisiaj mięso. Większość nie dostała dyspensy

Popularne w Polsce andrzejki wypadły w piątek. Katolicy z archidiecezji wrocławskiej nie muszą obchodzić imienin Andrzeja przy postnym stole. Zadbał o nich arcybiskup Józef Kupny, który udzielił na ten dzień specjalnej dyspensy. W szczególnej sytuacji są też mieszkańcy archidiecezji warmińskiej. Większość musi się powstrzymać od mięsnych dań.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrocławianie nie muszą dzisiaj pościć
Wrocławianie nie muszą dzisiaj pościć (iStock.com)
d1tvxpb

Komunikat o dyspensie ukazał się na oficjalnej stronie Archidiecezji Wrocławskiej.

"W związku z faktem, iż 30 listopada 2018 r. wiele osób spotyka się w gronie rodziny, najbliższych przyjaciół i znajomych z racji święta św. Andrzeja, dlatego w tym szczególnym dniu udzielam wszystkim mieszkańcom Archidiecezji Wrocławskiej oraz przebywającym w tym dniu na jej terytorium, dyspensy od obowiązku wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych" - czytamy w komunikacie arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

Ksiądz arcybiskup wyraża jednocześnie nadzieję, że ta decyzja "przyczyni się do pogłębienia relacji międzyludzkich".

  archidicezja.wroc.pl
(archidicezja.wroc.pl)

Na ratunek do proboszcza

Mieszkańcy Warszawy muszą przestrzegać postu - kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, nie udzielił im dyspensy. Jednak nic straconego.

d1tvxpb

- Jeżeli ktoś ma taką potrzebę, spotkanie rodzinne - może się zwrócić o dyspensę do swojego proboszcza - powiedział Wirtualnej Polsce ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy archidiecezji warszawskiej.

W wyjątkowej sytuacji jest także archidiecezja warmińska, która obchodzi dzisiaj święto swojego głównego patrona, św. Andrzeja Apostoła. - Jeśli w piątek jest święto patrona, to uroczystość ta znosi post. Dotyczy to wszystkich diecezji, w których jest odpust patronalny - poinformował nas ks. Śliwiński. Jak dodał, wynika to z prawa kanonicznego.

Sprawdziliśmy strony internetowe innych archidiecezji i nie ma na nich informacji o dyspensie dla ich mieszkańców. Jednak niektóre diecezje, czyli mniejsze jednostki Kościoła katolickiego (np. gliwicka i legnicka) też otrzymały dyspensę i w andrzejki nie muszą się umartwiać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1tvxpb
d1tvxpb

Podziel się opinią

Share
d1tvxpb
d1tvxpb
Więcej tematów