Trwa ładowanie...
d3603iy
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Katastrofę rosyjskiego samolotu na Synaju zbada naczelna prokuratura

• Powodem jest podejrzenie przestępczych działań, które doprowadziły do katastrofy
• Dochodzenie przejęła Naczelna Prokuratura Bezpieczeństwa Narodowego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrak rosyjskiej maszyny.
Wrak rosyjskiej maszyny. (PAP/EPA, Fot: MAXIM GRIGORIEV/RUSSIAN EMERGENCY MINISTRY)
d3603iy

Do tej największej katastrofy samolotowej w historii rosyjskiego lotnictwa doszło 31 października 2015 roku. Airbus A321 rosyjskich linii czarterowych Metrojet, który leciał z Szarm el-Szejk w Egipcie do Petersburga, rozbił się na półwyspie Synaj; nie ocalał nikt z 224 pasażerów i członków załogi.

Rosja i Zachód oceniały, że katastrofę samolotu spowodował najpewniej wybuch bomby. Niedługo po rozbiciu się maszyny do zamachu przyznało się Państwo Islamskie (IS), które poinformowało, że na pokładzie podłożono bombę.

Egipt długi czas utrzymywał, że nie ma wystarczających dowodów na potwierdzenie tezy o zamachu bombowym. W lutym br. prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi przyznał jednak, że za katastrofą rosyjskiego samolotu stoją terroryści, którzy pragnęli zaszkodzić turystyce Egiptu i relacjom Kairu z Moskwą i z innymi krajami.

d3603iy

Oficjalne potwierdzenie przez Egipt, że przyczyną tej katastrofy był zamach bombowy, potencjalnie wystawia ten kraj na ryzyko roszczeń odszkodowawczych rodzin ofiar.

Po katastrofie Moskwa wstrzymała wszystkie loty pasażerskie do Egiptu, który był bardzo popularnym miejscem wypoczynku rosyjskich turystów.

Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek, że Rosja i Egipt nie zdołały dotychczas uzgodnić procedur bezpieczeństwa niezbędnych do wznowienia bezpośrednich połączeń.

d3603iy

Podziel się opinią

Share

d3603iy

d3603iy
Więcej tematów