Trwa ładowanie...

Katastrofa w Karwinie. Po Nowym Roku spotkanie prokuratorów

Po Nowym Roku w czeskiej Ostrawie dojdzie do spotkania polskich i czeskich prokuratorów, na którym zostaną ustalone zasady współpracy. Chodzi o śledztwo ws. katastrofy w kopalni CSM Stonawa. Wybuch metanu zabił tam 13 górników, w tym 12 Polaków.

Share
Katastrofa w Karwinie. Po Nowym Roku spotkanie prokuratorów
Źródło: WP.PL, fot: Tomasz Molga
d3wcaot

Postępowanie po stronie polskiej rozpoczęła już dzień po tragedii Prokuratura Okręgowa w Gliwicach. W kolejnych dniach padła propozycja, by okoliczności wypadku zbadał międzynarodowy zespół, w skład którego weszliby polscy i czescy eksperci.

Decyzja o tym, jak będzie wyglądać współpraca między śledczymi, zapadnie tuż po Nowym Roku. Rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska potwierdziła, że spotkanie w tej sprawie odbędzie się w Ostrawie.

Tragedia w kopalni

Śledztwo w sprawie wypadku prowadzeni też Wydział Kryminalny Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Ze strony czeskiej bada ją okręgowy urząd górniczy - z udziałem dwóch polskich ekspertów.

d3wcaot

Tydzień po tragedii w kopalni wznowiono wydobycie węgla. W momencie wybuchu metanu górnicy znajdowali się 800 metrów pod ziemią. Zginęło 13 osób, z czego 12 miało polskie obywatelstwo. Pod ziemią wciąż znajdują się ciała 9 górników. W szpitalu w Ostrawie przebywają nadal dwaj Polacy ranni w wypadku. Stan jednego z nich jest bardzo ciężki.

Zobacz także: Tragedia w kopalni Zofiówka: nadzieja umiera ostatnia

Czesi solidaryzują się z rodzinami ofiar. Jak donosi RMF FM, udało im się zebrać ponad 5 mln koron (800 tys. zł) na pomoc bliskim górników, którzy zginęli. Odszkodowania za katastrofę (ponad 40 tys. zł na osobę) wypłaci też Kierownictwo Kopalń Ostrawsko-Karwińskich (OKD).

Masz news, zdjęcie lub filmik? Daj znać przez dziejesie.wp.pl

d3wcaot

Podziel się opinią

Share
d3wcaot
d3wcaot
Więcej tematów