PolskaKasy fiskalne dla lekarzy?

Kasy fiskalne dla lekarzy?

Instalowanie kas fiskalnych w gabinetach lekarskich oraz reaktywację Kas Chorych przy zachowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia proponuje w swoim projekcie stowarzyszenie "Obywatelska Polska".

Projekt przedstawiono w Łodzi podczas konferencji "Konkurencyjność warunkiem efektywności zarządzania w systemie ochrony zdrowia". Według autorów projektu, wprowadzenie kas fiskalnych do gabinetów lekarskich ograniczy tzw. szarą strefę.

Zdaniem członków stowarzyszenia, w Polsce należy zmienić system ochrony zdrowia. "Musi być system, w którym są rejestrowane potrzeby, usługi i transakcje w ochronie zdrowia i musi to być system, który ma sześć źródeł finansowania. Te źródła to składka na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, ogólny system podatkowy, prywatne ubezpieczenie, współpłatność pacjentów, prywatna opieka zdrowotna i prywatny kapitał inwestycyjny. Zespół tych sześciu źródeł powoli nam, nie podnosząc podatków, zasilić system ochrony zdrowia w sposób racjonalny" - powiedziała Elżbieta Hibner, która była m.in. wiceministrem zdrowia w rządzie Jerzego Buzka.

Jej zdaniem, Narodowy Fundusz Zdrowia powinien pozostać, ale mieć inne zadania.

"NFZ nie powinien dysponować tak wielką kwotą pieniędzy jak obecnie. Naszym zdaniem, powinien dysponować kwotą w wysokości 4-5% składki i miałby realizować zobowiązania państwa dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli - np. szczepienia ochronne czy opiekę dla dzieci i osób starszych. Bardziej skomplikowanym leczeniem powinny zająć się Kasy Chorych jako profesjonalne instytucje finansowe, w których Polacy będą ubezpieczać się ponad poziom minimum" - dodała Hibner.

Stowarzyszenie zamierza prowadzić debatę na temat zmiany systemu opieki zdrowotnej. Do końca lutego członkowie "Obywatelskiej Polski" będą przeprowadzać wśród Polaków ankiety dotyczące propozycji zmian w systemie.

"Obywatelska Polska" jest inicjatywą kilkudziesięciu obywateli - przedstawicieli wolnych zawodów, liderów samorządu terytorialnego, przedsiębiorców oraz przedstawicieli środowisk twórczych z całego kraju.

Do pierwszego spotkania doszło 10 maja 2003 r. w Instytucie Jana Pawła II w Krakowie. Uczestnicy seminarium zdecydowali wówczas o zawiązaniu Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia - odpowiedzialnego za jego dalszy rozwój i funkcjonowanie. Podjęto wówczas decyzje o uroczystej inauguracji działalności Stowarzyszenia z dniem 11 czerwca 2003 r., w czwartą rocznicę wystąpienia Jana Pawła II w polskim parlamencie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)