Kary finansowe dla posłów. Sejm zmienił regulamin
Posłowie w głosowaniach zdecydowali - regulamin Sejmu został zmieniony. Co to oznacza w praktyce? Marszałek może stwierdzić, że poseł swoim zachowaniem na sali posiedzeń naruszył powagę Sejmu i nałożyć na niego karę finansową.
Będą też kary dla posłów, którzy uniemożliwiają pracę Sejmu, i nowe uprawnienia porządkowe, które mają przyspieszyć obrady. Tak zdecydowali parlamentarzyści. Za przyjęciem zmian w regulaminie Sejmu opowiedziało się 238 posłów, 199 było przeciw i tylko jeden wstrzymał się od głosu.
Posiedzenia komisji będą odbywały się w czasie, gdy nie ma posiedzenia Sejmu i na odwrót - tej poprawki, tzw. trójpolówki, posłowie w głosowaniu nie poparli.
Przypomnijmy, że propozycje zmian w regulaminie zgłosiło Prezydium Sejmu i klub PiS. W trakcie głosowań PO i Nowoczesna chciały odrzucenia projektu nowelizacji regulaminu.
Burzliwe głosowania
W Sejmie nie zabrakło mocnych słów. Doszło do wymiany zdań m.in. miedzy wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim z Zbigniewem Konwińskim z Platformy Obywatelskiej.
- Państwo chcecie tą zmianą regulaminu z jednej strony zastraszyć opozycję, z drugiej strony - utrudnić opozycji działalność w polskim parlamencie. Chcecie karać opozycję karami w wysokości miesięcznej nagrody ministra z rządu PiS - powiedział Konwiński. Terlecki mu odpowiedział.
- Teraz jest opozycja totalna; teraz jest ulica i zagranica - powiedział wicemarszałek Sejmu.