Kartka z kalendarza – Światowy Dzień Fotografii

Dziś, 19 sierpnia obchodzimy Światowy Dzień Fotografii. Data ta nie jest przypadkowa. Właśnie 19 sierpnia 1839 roku rząd francuski wykupił patent aparatu i udostępnił go społeczeństwu.

Kartka z kalendarza – Światowy Dzień Fotografii
Źródło zdjęć: © iStock.com

19.08.2018 | aktual.: 04.08.2022 14:42

Światowy Dzień Fotografii – historia

Prace nad utrwaleniem obrazu na innym nośniku niż płótno czy rzeźba trwały bardzo długo. Do największych przełomów w tej dziedzinie dochodziło w pierwszej połowie XIX wieku. Wówczas Joseph Niépce próbował zachować obraz na płytce cynkowej pokrytej substancją światłoczułą – asfaltem syryjskim. Materiał ten twardniał podczas kontaktu z promieniami słonecznymi, a powstały w ten sposób negatyw można było pokryć farbą i odbić na papierze. Pierwsze zdjęcie wykonane tą techniką powstało w 1826 roku i nosi tytuł "Widok z okna w Le Gras". Proces ten był jednak bardzo powolny. Żeby utrwalić obraz konieczne było naświetlanie materiału przez wiele godzin. W celu udoskonalenia swojego wynalazku Niépce podjął pracę z Louisem Daguerre’em. Efektem ich współpracy była technika zwana dagerotypią i powstanie pierwszego aparatu, którego patent został upowszechniony w 1839 roku przez rząd Francuski. Pierwsze urządzenia do robienia zdjęć były bardzo drogie, dlatego nie każdy mógł sobie na nie pozwolić. Dopiero w 1888 roku fotografia stała się dostępna dla każdego i to bez większych kosztów. Doszło do tego za sprawą aparatu Kodak, którego wynalazcą jest George Eastman. Amerykański przedsiębiorca opatentował zapis obrazu na papierze pokrytym suchym żelem. To znacząco obniżyło koszty robienia zdjęć. Kolejną rewolucją była fotografia kolorowa powstała na początku XX wieku. Ostatnim etapem rewolucji w dziedzinie robienia zdjęć jest ciągle rozwijająca się fotografia cyfrowa.

Światowy Dzień Fotografii – ile zdjęć robimy

93 miliony selfie. Tyle zdjęć wykonuje się na świecie każdego dnia. Kiedyś była to niewyobrażalna liczba. Współcześnie nie jest to coś nadzwyczajnego. Największe znaczenie w procesie rozwoju współczesnej fotografii miało dołączenie aparatów do telefonów komórkowych, zastąpionych teraz przez smartfony. Drugim czynnikiem, który wpłyną na postęp w dziedzinie fotografii jest rozwój mediów społecznościowych, za pośrednictwem których dzielimy się wspomnieniami ze znajomymi. Współcześnie robienie zdjęć jest szybkie, proste i przyjemne. Uwielbiamy zachowywać chwile z naszego życia, a jak donosi badanie „Zoom na Polaków” przeprowadzone przez Empikfoto.pl coraz częściej decydujemy się na drukowanie zrobionych zdjęć na przykład w przypadku fotografii ślubnej.

Dzięki współczesnej technice fotografia staje się coraz popularniejsza, a Światowy Dzień Fotografii nabiera większego znaczenia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)