Kartka z kalendarza - 4 lipca
4 lipca, środa, jest 185. dniem roku. Słońce wzeszło o godzinie 4.21, zajdzie o 20.59. Dzień będzie trwał 16 godzin i 38 minut. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Malwina, Aurelian i Teodor.
Elżbieta to imię pochodzenia hebrajskiego. Oznacza Bóg jest moją doskonałością lub Bóg jest moją przysięgą. Kobiety noszące to imię czują w sobie wewnętrzna siłę, szczególne powołanie czy też życiową misję do spełnienia. Czując poparcie sił niebieskich, wolą kierować niż słuchać, wydawać własne polecenia niż spełniać czyjeś. We wszystkim, co robią, chcą być doskonałe.
Imię Malwina, pochodzące ze starogermańskiego, oznacza osądzająca z przyjaźnią. Malwina to kobieta pełna uroku osobistego i o gorącym temperamencie. Swoimi względami obdarza jednak jedynie mężczyznę, którego mocno kocha. Jej radość życia i umiejętność cieszenia się chwilą sprawiają, że wokół niej zawsze jest pełno ludzi lubiących spędzać z nią czas. Ceni sobie spokój w gronie rodzinnym, ale nie wyobraża sobie życia bez wyjazdów na łono natury i romantycznych kolacji w przytulnych knajpkach.
Greckie imię Teodor ozacza dar Boga. Mężczyzna o tym imieniu jest dobrym organizatorem. Potrafi prawidłowo, logicznie analizować zjawiska. Często bywa wspaniałomyślny. Może mieć sukcesy na polu kulturalnym lub społecznym.
Osoby urodzone 4 lipca mają duże wyobrażenie o własnej wartości. Ich mocnym punktem są zdolności praktyczne i umiejętność radzenia sobie w życiu. Potrafią być bystrymi obserwatorami rzeczywistości i wyciągać wnioski dla siebie. Są bardzo uczuciowe.
Kalendarium
- 1776 - Kongres w Filadelfii uchwalił Deklarację Niepodległości. Przedstawiciele 13 kolonii angielskich w Ameryce Północnej ogłosili Stany Zjednoczone Ameryki wolnym i niepodległym państwem.
- 1807 - Urodził się Giuseppe Garibaldi, włoski generał, bojownik o wyzwolenie i zjednoczenie Włoch. Zmarł 2 czerwca 1882 roku.
- 1900 - Urodził się Louis Daniel Armstrong, amerykański trębacz jazzowy, twórca wielu popularnych tematów muzycznych. Zmarł 6 lipca 1971 roku.
- 1918 - Ogólnorosyjski Zjazd Rad uchwalił konstytucję radziecką.
- 1922 - podpisanie w Rybniku protokołu przejęcia przez Polskę przyznanej części Górnego Śląska.
- 1927 - Urodziła się Gina Lollobrigida, gwiazda filmu włoskiego. Popularność przyniosły jej role w filmach: "Fanfan Tulipan", "Piękność dnia", "Dzwonnik z Notre Dame", "Paradiso", "Buona sera", a także "Król, dama, walet" w reżyserii polskiego twórcy Jerzego Skolimowskiego. Od 1977 roku aktorka z powodzeniem zajęła się fotografiką.
- 1934 - Zmarła Maria Skłodowska-Curie, światowej sławy chemik i fizyk. Profesor Sorbony. Odkrywczyni radu i polonu. Dwukrotnie uhonorowana Nagrodą Nobla. Urodziła się 7 listopada 1867.
- 1943 - Generał Władysław Sikorski, premier polskiego rządu w latach 1939-1943 i wódz naczelny polskich sił zbrojnych zginął w katastrofie lotniczej nad Gibraltarem. Urodził się w 1881 roku.
- 1946 - Pogrom Żydów w Kielcach. Zginęły 42 osoby, głównie starcy, kobiety i dzieci, a drugie tyle zostało rannych. Dziewięciu rzekomych sprawców tej zbrodni skazano na karę śmierci po pokazowym procesie przed Najwyższym Sądem Wojskowym.
- 1953 - Imre Nagy został premierem Węgier i zapowiedział nowy kurs w polityce ekonomicznej kraju. W 1956 po wkroczeniu wojsk radzieckich został aresztowany, wywieziony do Moskwy i zamordowany.
- 1968 - w Wilanowie otwarto muzeum plakatu.
- 1976 - zmarł Antoni Słonimski, poeta, felietonista, krytyk teatralny, autor zbiorów recenzji "Gwałty na Melpomenie", felietonów "Kronika tygodnia", zbiorów poezji "Czarna wiosna", "Wiek klęski", poematu "Popiół i wiatr", sztuk teatralnych "Wieża Babel", "Murzyn warszawski".
- 1991 - uchwalono konstytucję Kolumbii. Jest to najdłuższa ustawa zasadnicza na świecie.
- 1997 - na Marsie wylądowała amerykańska sonda Pathfinder wysłana z Ziemi 4 grudnia 1996 roku. Na jej pokładzie znajdował się pojazd Sojourner, który przez 3 miesiące badał powierzchnię planety.
- 2000 - zmarł Gustaw Herling-Grudziński, jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, mieszkający od ponad 40 lat w Neapolu. Autor "Innego świata" i "Dziennika pisanego nocą". Do najbardziej znanych jego dzieł należą "Żywi i umarli, "Inny świat, "Skrzydła ołtarza", "Drugie przyjście", "Godzina cieni". Urodził się 20 maja 1919 roku.
4 lipca to także święto narodowe USA i Filipin.