PolskaKartka z kalendarza - 3 września

Kartka z kalendarza - 3 września


Poniedziałek, 3 września to 246. dzień roku. Słońce znajduje się w znaku Panny. Wzeszło o godzinie 5.50, zajdzie o 19.19. Imieniny obchodzą Dorota, Izabela, Bronisław, Grzegorz i Szymon.

Kobiety o imieniu Dorota są zmienne i wybuchowe. Mają wszechstronny umysł, są zdolne i inteligentne. Lubią zmiany w życiu, kochają przyjaciół, wiele podróżują i łatwo przystosowują się do nowych warunków.

Kobieta o imieniu Izabela jest zdolna do nadzwyczajnych czynów. Chętnie zdobywa wiedzę i zajmuje się badaniami naukowymi. Jest bardzo dokładna, ceni punktualność, ma zdolności lingwistyczne.

Bronisław jest rozważny, szczery i stały w swych przekonaniach. W latach jego młodości rodzice mogą z nim mieć trochę kłopotów wychowawczych, ale za to w wieku dojrzałym jest mężczyzną pracowitym, dbającym o rodzinę. Nie znosi kłamstwa, obłudy i plotek.

Imię Grzegorz pochodzi z greckiego i oznacza osobę szybką, zręczną, a także gorliwą i pilną. Grzegorz ma niezwykłą osobowość: szlachetny, uczuciowy, dobry, inteligentny. Życia rodzinnego prawie nie prowadzi, żonę traktuje jako konieczność.

Szymon jest człowiekiem prostolinijnym, kochającym prawdę i sprawiedliwość. Jest przy tym bardzo tajemniczy, chroni swe prywatne życie. Wrażliwy na innych, stały w przekonaniach, pogodny, lubi doradzać i służyć pomocą.

Urodzonych 3 września cechuje złożona natura, odznaczają się bowiem inteligencją i zdolnościami twórczymi, przy tym nie są pozbawieni przedsiębiorczości i praktycyzmu. Niezwykle odważni, potrafią zrażać do siebie otoczenie.

Kalendarium

  1. 1658 - Zmarł Oliver Cromwell, lord protektor, czyli regent Wielkiej Brytanii w latach 1653-1658.
  1. 1783 - W Wersalu został podpisany przez Anglię, Francję i Hiszpanię traktat pokojowy, na mocy którego uznano niepodległość Stanów Zjednoczonych.
  1. 1935 - Z rejsu dookoła świata powróciła do Gdyni fregata "Dar Pomorza". Jej kapitanem był Konstanty Maciejewicz.
  1. 1937 - Otwarcie w Płocku największego portu śródlądowego w ówczesnej Polsce.
    1. 1939 - Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom.
  1. 1941 - W obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu hitlerowcy zastosowali po raz pierwszy gaz "cyklon B" do zabijania więźniów.
  1. 1967 - W Szwecji wprowadzono ruch prawostronny.
  1. 1976 - Amerykańska sonda kosmiczna "Viking 2" wylądowała na Marsie.
  1. 1980 - W kopalni "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu podpisano porozumienie między przedstawicielami rządu i Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Strony poparły 21 postulatów podpisanych wcześniej w Szczecinie i Gdańsku.
  1. 1984 - w Watykanie opublikowano instrukcję Kongregacji Doktryny Wiary krytykującą powstałą w Ameryce Łacińskiej syntezę chrześcijaństwa i marksizmu, tzw. teologię wyzwolenia.
  1. 1990 - Zmarł Mieczysław Fogg, jeden z najbardziej popularnych polskich piosenkarzy. śpiewał w chórze Dana, kabarecie "Qui pro Quo", wylansował przeboje kilku pokoleń: "Warszawo, ty moja, Warszawo" i "Pieśń o matce". Wydał wspomnienia "Od palanta do belcanta".
  1. 1990 - Przedstawiciele państw nadbałtyckich przyjęli w Ronneby w Norwegii Deklarację Morza Bałtyckiego o współpracy w dziedzinie ochrony środowiska naturalnego akwenu i regionu.

3 września - święto narodowe San Marino, obchodzone jako Dzień Republiki, w rocznicę utworzenia państwa w 1695 r.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)