Kartka z kalendarza - 24 listopada
Sobota, 24 listopada; 328 dzień roku.
Słońce w znaku Strzelca wzeszło o godzinie 7.12, zajdzie o
15.33.
Dzień będzie trwał 8 godzin i 21 minut. Imieniny obchodzą: Flora, Aleksandra, Andrzej, Jan i Roman.
24.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Flora jest kobietą kulturalną, wnikliwą i ma melancholijne usposobienie. Konserwatystka lubiąca przyrodę i dobre książki. Oddana domowi i rodzinie.
Aleksandra to imię osób inteligentnych, otwartych na wszelkie nowości i zmiany. Aleksandry to panie pracowite, lubiące wygodne życie, pełne przygód, rozkoszy i przyjemności. Czasami oddają się lenistwu. Są pogodne, elokwentne i oczytane. To doskonałe partnerki do poważnych, długich rozmów. Największe sukcesy odnoszą w zawodzie lekarza i adwokata.
Andrzej i Jędrzej to imiona osób odważnych, szczerych i niezwykle wnikliwych. Panowie noszący te imiona potrafią nie tylko inicjować różnorakie przedsięwzięcia, ale i sprawnie je realizować. To urodzeni kierownicy, chętnie służący innym radą i pomocą. Są stali w uczuciach, łagodni i troskliwi.
Jan to imię o hebrajskim rodowodzie, które znaczy - Bóg jest łaskawy. Osoba o tym imieniu jest dobra, sprawiedliwa, pracowita, szanująca kulturę i doświadczenia ludzi. Jest dobrym rzemieślnikiem, artystą, potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością. Uchodzi za dobrego pedagoga i wychowawcę. Swą naturą ujmuje ludzi, jest szczery, hojny. Lubi podróże, kocha przyrodę.
Roman jest imieniem pochodzenia łacińskiego, oznacza "pochodzący z Rzymu". Mężczyzna o tym imieniu jest urodzonym przywódcą, może pełnić odpowiedzialne kierownicze funkcje. Umie współpracować z ludźmi, troszczy się o ich byt, stara się wynagrodzić zaufanie, jakim go obdarzają. Posiada znakomitą pamięć, jest człowiekiem zaradnym, słownym i pracowitym. Prywatnie jest człowiekiem przeciętnym, poprawnym ojcem.
Urodzeni 24 listopada są niezwykle aktywni i przedsiębiorczy, lubią przy tym niezależność. Bywają kłótliwi i często zmieniają zdanie.
Kalendarium
- 1632 - urodził się Benedictus Baruch de Spinoza, niderlandzki filozof pochodzenia żydowskiego, autor "Etyki". Jego filozofię cechowały racjonalizm i indywidualizm, determinizm oraz tendencje panteistyczne i materialistyczne. Stworzył system filozoficzny oparty na pojęciu jednej, wiecznej i wszechogarniającej substancji zwanej naturą lub bogiem. W etyce głosił moralność autonomiczną. Zmarł 21 lutego 1677 roku.
- 1838 - W Paryżu na wniosek Jana Ursyna Niemcewicza powstała Biblioteka Polska.
- 1875 - urodził się Xawery Dunikowski, rzeźbiarz, malarz, pedagog, autor rzeźb: "Macierzyństwo", cykli "Kobieta brzemienna", "Głowy wawelskie", pomników: "Czynu Powstańczego" na Górze św. Anny, "Powstańców Warszawy", "Józefa Dietla" w Krakowie, obrazów "Oświęcim", "Kaktusy", "Baby nieborowskie", autor portalu kościoła jezuitów w Krakowie. Zmarł 26 stycznia 1964 roku.
- 1891 - urodziła się Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, poetka, dramatopisarka. Była córką Wojciecha Kossaka. Związana z poetycką grupą "Skamander", tworzyła subtelne liryki głównie miłosne. Wydała zbiory wierszy "Niebieskie migdały", "Pocałunki", Baba dziwo". Ulica jej imienia znajduje się na warszawskich Bielanach. Zmarła 9 lipca 1945 roku.
- 1908 - Urodził się Aleksander Ford, reżyser filmowy. Debiutował w 1928 roku jako reżyser filmów krótkometrażowych. W 1943 roku zorganizował w ZSRR Czołówkę Filmową Wojska Polskiego, dla której reżyserował filmy dokumentalne. W latach 1945-1947 był dyrektorem naczelnym wywórni "Film Polski". Do jego najważniejszych filmów należą: "Ulica Graniczna", "Piątka z ulicy Barskiej" oraz "Młodość Chopina". Zmarł na emigracji 4 kwietnia 1980 roku.
- 1929 - zmarł Georges Clemenceau, francuski polityk, dwukrotny premier Francji w latach 1906-1909 i 1917-1920.
- 1947 - w Krakowie rozpoczął się proces 41 funkcjonariuszy hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu. Trwał do 16 grudnia 1947 roku.
- 1953 - amerykański samolot Douglas B 558 II osiągnął rekordową prędkość 2135 kilometrów na godzinę, przekraczając dwukrotnie prędkość dźwięku.
- 1956 - w Związku Radzieckim przywrócono autonomię narodową Bałkarom, Czeczenom, Inguszom, Kałmukom i Karaczejewom, usuniętym z zajmowanych ziem podczas II wojny światowej.
- 1957 - zmarł Diego Rivera, meksykański malarz i grafik, współtwórca programu narodowej sztuki meksykańskiej, nawiązującej do tradycji prekolumbijskich. Malował, mozaiki, malowidła ścienne i obrazy przedstawiające głównie sceny z życia ludu meksykańskiego i historii Meksyku. Urodził się 20 marca 1890 roku.
- 1961 - Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło rezolucję potwierdzającą uznanie Afryki za strefę bezatomową.
- 1969 - przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej ZSRR Nikołaj Podgorny w Moskwie i prezydent Stanów Zjednoczonych Richard Nixon w Waszyngtonie podpisali układ o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej.
(and)