PolskaKartka z kalendarza - 24 grudnia, poniedziałek

Kartka z kalendarza - 24 grudnia, poniedziałek


Poniedziałek, 24 grudnia jest 358 dniem roku. Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o 7.44, zajdzie o 15.27.
Dzień będzie trwał 7 godzin i 43 minuty. Będzie dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 minutę. Imieniny obchodzą: Adam, Ewa, Ewelina oraz Irmina.

24.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Adam jest mężczyzną niezależnym i stanowczym, zdolnym do założenia rodziny i podjęcia odpowiedzialności za nią. Jest trochę zarozumiały i skłonny do przyjmowania pochlebstw i pochwał. Przezorny, nieraz nawet przebiegły, co wypływa z braku zaufania do ludzi. Ceni spokój, sielankę rodzinnego domu. Dużą wagę przywiązuje do starannego ubioru.

Imię Ewa pochodzi od hebrajskiego słowa, które tłumaczy się jako "dająca życie". Kobieta o tym imieniu jest osobą mądrą, o wzniosłych ideałach. Często altruistka, w postępowaniu kieruje się odpowiedzialnością. Niestety, w miłości bywa przewrotna. Ulubionym kolorem Ewy jest czerń i jej odcienie.

Ewelina jest osobą wrażliwą, zrównoważoną o niezależnym i koncepcyjnym umyśle. Lubi ubierać się wytwornie i ze smakiem. Niezbyt kochliwa, ale za to stała w uczuciach.

Irmina jest kobietą aktywną i ambitną. Potrafi być wyrachowana, bywa zmysłową kochanką. Lubi zmiany i częste podróże.

Urodzeni 24 grudnia są prawdomówni i szlachetni, w stosunku do otoczenia bardzo życzliwi. W uczuciach stali i lojalni. Odznaczają się słabą odpornością psychiczną: w przypadku niepowodzenia od razu popadają w depresję. Brak im wytrwałości i zbyt często zmieniają poglądy.

Kalendarium

  1. 1491 - urodził się Ignacy Loyola, hiszpański teolog, założyciel Towarzystwa Jezysowego, zakonu jezuitów, kanonizowany w 1662 roku. 120 rocznica
  1. 1798 - urodził się Adam Mickiewicz, jeden z polskich wieszczów narodowych, poeta epoki romantyzmu, rzecznik idei społecznych, narodowowyzwoleńczych i mesjanistycznych. Zasłynął jako autor "Ody do młodości", "Konrada Wallenroda", "Dziadów" i "Pana Tadeusza". Zmarł 26 listopada 1855 roku.
  1. 1814 - Stany Zjednoczone za pośrednictwem cara Aleksandra I podpisały w Gandawie pokój z Anglią, kończąc wojnę o Kanadę. Jednocześnie zobowiązały się, że zaprzestaną handlu Murzynami.
  1. 1857 - zmarł Stanisław Jachowicz, pedagog, poeta, filantrop, bajkopisarz, pierwszy poeta polski dla dzieci, autor tak znanych wierszy, jak "Pan kotek był chory...". Urodził się 17 kwietnia 1796 roku.
  1. 1881 - urodził się Juan Ramon Jimenez, jeden z największych hiszpańskich prozaików, laureat nagrody Nobla w 1956 roku. 120 rocznica
  1. 1883 - urodził się Stefan Jaracz, aktor i pedagog, były więzień Oświęcimia. Zmarł 11 sierpnia 1945 roku.
  1. 1922 - urodziła się Ava Gardner, amerykańska aktorka. Była jednym z wampów Hollywoodu, zagrała w filmach "Noc iguany", "Trzęsienie ziemi". Była żoną Franka Sinatry. Zmarła 25 stycznia 1990 roku.
  1. 1926 - urodziła się Maria Janion, historyk literatury.
  1. 1956 - Papież Pius XII w posłaniu z okazji świąt Bożego Narodzenia potępił radziecką interwencję w Budapeszcie.
  1. 1982 - zmarł Louis Aragon, francuski poeta i pisarz, autor licznych powieści, jak "Dzwony Bazylei", "Wielki Tydzień", "Wyrok śmierci". Urodził się 3 października 1897 roku.
  1. 1984 - zmarł Kazimierz Krukowski "Lopek", aktor i reżyser, autor tekstów piosenek kabaretowych i utworów satyrycznych.
  1. 1992 - zmarł PEYO, Pierre Culliford, belgijski rysownik, twórca postaci Smurfów.

Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (aka)

kalendariumkartkakalendarz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)