Trwa ładowanie...
d14s4dh
kartka
02-07-2001 07:19

Kartka z kalendarza - 2 lipca


2 lipca, poniedziałek, jest 183 dniem roku. Słońce w znaku Raka wzeszło o godzinie 4.20, a zajdzie o 21.00. Dzień będzie trwał 16 godzin i 40 minut. Imieniny obchodzą Jagoda, Maria, Otton i Urban.

d14s4dh
d14s4dh

Maria to imię pochodzenia hebrajskiego. Kobieta o tym imieniu jest w swoich przekonaniach konserwatystką. Jej charakter jest spokojny, rozsądny, prostolinijny, sprawiedliwy. Szybko podejmuje decyzje, z reguły trafne.

Otton to wyraz pochodzenia staroniemieckiego. Było to imię trzech cesarzy rzymskich narodu niemieckiego, z dynastii saskiej. Oznacza subtelną, lojalną i stałą osobowość. Wymowny, o wielkim poczuciu humoru, lubi muzykę i literaturę. Ceni swobodę myśli i działania.

Imię Urban pochodzi z łaciny; pierwotnie znaczyło "mieszkaniec miasta", przy czym miasto oznaczało: Rzym. Urban jest mężczyzną inteligentnym, kulturalnym, żądnym władzy. Może być dobrym dyplomatą, politykiem lub pisarzem. Ma umysł precyzyjny, zdolny do prawidłowej, logicznej analizy.

Osoby urodzone 2 lipca mają mocny charakter, który pozwala im zachować stałe zasady moralne. Są bardzo samodzielne. Ważną rolę w ich życiu odgrywają uczucia rodzinne. W stosunku do otoczenia są nieufne i przewrażliwione. Na co dzień brak im przebojowości.

Kalendarium

  1. 1778 - zmarł Jean Jacques Rousseau, francuski filozof i pisarz, czołowy myśliciel Oświecenia. Prekursor idei Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Krytykował ustrój feudalny, głosił idee egalitaryzmu oraz hasło kultu natury i uczucia. Autor "Umowy społecznej" i "Nowej Heloizy". Urodził się w 1712 r.
  1. 1922 - urodził się Pierre Cardin, francuski projektant mody.
  1. 1923 - urodziła się Wisława Szymborska, poetka, tłumaczka literatury pięknej, autorka liryki refleksyjno-moralistycznej, zbiorów wierszy: "Wołanie do Yeti", "Sól", "Sto pociech"; laureatka Nagrody Nobla z 1996 r.
  1. 1939 - urodziła się Iga Cembrzyńska, aktorka.
  1. 1948 - urodził się Józef Skrzek, wokalista jazzowy, kompozytor, aranżer.
  1. 1961 - zmarł Ernest Hemingway, amerykański pisarz, autor powieści "Komu bije dzwon", "Pożegnanie z bronią", opowiadań "Stary człowiek i morze", "Słońce też wschodzi".
  1. 1964 - prezydent Stanów Zjednoczonych Lyndon B. Johnson podpisał ustawę o prawach obywatelskich dla Murzynów. Dokument podpisał również Martin Luther King.
  1. 1966 - zmarł Jan Brzechwa, poeta i prozaik, tworzący przede wszystkim dla dzieci. Jego utwory przetłumaczono na kilkadziesiąt języków. Urodził się 15 marca 1900 r. w Żmerynce na Ukrainie.
  1. 1977 - zmarł Vladimir Nabokov, amerykański pisarz pochodzenia rosyjskiego, autor "Lolity".
  1. 1980 - początek strajków na terenie całego kraju, m.in. w WSK "Świdnik", w lubelskiej Fabryce Samochodów Ciężarowych, w Żyrardowie, FSO, Ursusie i Zakładach im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, zakończonych 19 lipca podpisaniem w Lublinie ustępstw płacowych przez delegację rządową.
d14s4dh
d14s4dh
Więcej tematów