Trwa ładowanie...
d2d3r1g
kartka
17-09-2001 08:59

Kartka z kalendarza - 17 września


Poniedziałek, 17 września, jest 260. dniem roku. Słońce jest w znaku Panny wzeszło o 6.13., zajdzie o 18.46. Dzień będzie trwał 12 godzin i 33 minut. Imieniny obchodzą: Hildegarda, Justyna, Franciszka i Robert.

d2d3r1g
d2d3r1g

* Hildegarda* jest wspaniałą żoną i matką, dba o dom, ceni życie rodzinne. Jest sprawiedliwa, religijna i odpowiedzialna. Otoczenie liczy się z nią i bardzo ją szanuje. Imię Hildegarda składa się z dwóch członów. Pierwszy pochodzi od germańskiego słowa "walka, bitwa", natomiast znaczenie drugiego pozostaje niejasne. Niektórzy uważają, że wywodzi się od czasownika "bronić", a całe imię interpretują jako "broniąca się w walce".

Justyna to osoba szlachetna i dobra, pragnąca kierować innymi. W codziennym życiu jest bardzo praktyczna i dokładnie analizuje każdą sytuację. W miłości ostrożna, ale stała. Kobiety o tym imieniu późno zakładają rodziny, a w ich domu zawsze panuje ład i porządek. Dzieci posyłają do najlepszych szkół. Nie znoszą krzyku.

Franciszka jest wrażliwa na ludzką krzywdę i energiczna w działaniu. Dużo swojego życia poświęca drugim, służy im radą i pomocą materialną. Ponieważ dużą czasu poświęca innym, zdarza się, że zaniedbuje swój własny dom i swoją rodzinę.

* Robert* to imię ludzi energicznych, mających duże zdolności do kierowani innymi. Robert to znawca psychiki ludzkiej, a zna ją zarówno z teorii, jak i z praktyki. Umie bowiem obserwować ludzi i świat, a w razie potrzeby chętnie służy innym pomocą. Jest oddany żonie i dzieciom, ceni życie rodzinne, nie lubi podróży.

d2d3r1g

Urodzeni 17 września to ludzie czynu. Przebojowi i odważni. Planują dokładnie wszystkie posunięcia, a w wyborze metod działania pomaga im intuicja. Są ambitni i zdecydowani. W głębi duszy wrażliwi, w życiu codziennym potrafią jednak być agresywni i wyrachowani.

Kalendarium

1374 - Król Ludwik Węgierski wystawił tzw. Przywilej koszycki, w którym w zamian za zgodę na objęcie tronu przez jedną z jego córek, obiecywał szlachcie Polskiej zwolnienie z podatków (oprócz łanowego), odpłatność służby wojskowej za granicą oraz wyłączność w obsadzaniu krajowych urzędów.

1912 - Urodziła się Irena Kwiatkowska, aktorka teatralna, estradowa i filmowa. Występowała między innymi w serialu "Czterdziestolatek" i w "Kabarecie starszych panów".

1939 - Oddziały Armii Czerwonej wkroczyły na terytorium Polski na mocy układu radziecko-niemieckiego, podpisanego 23 sierpnia 1939 roku przez ministrów spraw zagranicznych Niemiec Joachima von Ribbentropa i Związku Radzieckiego Wiaczesława Mołotowa.

d2d3r1g

1939 - Zmarł Wacław Brunon Baehr, pionier polskiej cytologii i genetyki, kierownik Katedry Cytologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jego prace nad chromosomami przyczyniły się do wyjaśnienia problemów związanych z ustalaniem płci.

1943 - W obozie koncentracyjnym w Dachau zginął Stefan Starzyński, polityk, ekonomista i publicysta. Był wiceministrem skarbu, wiceprezesem Banku Gospodarstwa Krajowego, a w latach 1934-1939 komisarycznym prezydentem Warszawy.

1963 - W wyborach parlamentarnych w Iranie po raz pierwszy uczestniczyły kobiety.

d2d3r1g

1971 - Z więzienia wypuszczono Jacka Kuronia, Karola Modzelewskiego i Macieja Kozłowskiego, skazanych w 1968 roku za udział w wydarzeniach marcowych.

1978 - Prezydent Egiptu Anwar Sadat, premier Izraela Menachem Begin oraz prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter podpisali w Camp David porozumienie "Ramy dla pokoju na Bliskim Wschodzie". Porozumienie to stało się podstawą układu pokojowego między Egiptem a Izraelem.

1980 - W Gdańsku podczas konferencji Międzyzakładowych Komitetów Założycielskich i Międzyzakładowych Komisji Robotniczych z całego kraju, przyjęto propozycję rejestracji wszystkich MKZ-ów jako jednej organizacji - NSZZ "Solidarność"; jako projekt statutu przyjęto statut gdańskiego MKZ oraz powołano Komisję Porozumiewawczą NSZZ, na czele której stanął Lech Wałęsa.

1991 - Republiki bałtyckie: Litwa, Łotwa oraz Estonia, a także państwa koreańskie oraz Mikronezja i wyspy Marshalla zostały przyjęte do Organizacji Narodów Zjednoczonych. (reb)

d2d3r1g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2d3r1g
Więcej tematów