Kartka z kalendarza - 17 stycznia
Czwartek, 17 stycznia to 17 dzień roku.
Słońce w znaku Koziorożca wzeszło o godzinie 7.36, zajdzie o
15.56. Dzień będzie trwał 8 godzin i 20 minut.
Imieniny obchodzą: Antoni, Marian i Rościsław.
Osoby urodzone tego dnia posiadają niezwykle bogate życieżycie wewnętrzne. To idealiści skłonni do poświęceń. Są nieustraszoni w dążeniu do celu, nawet utopijnego. Miłują piękno. W ocenach i poglądach przejawiają skłonność do przesady.
Imię Antoni wywodzi swój początek od starożytnego rodu rzymskich Antoniuszów; najsłynniejszym z nich był Marek Antoniusz. Antoni jest znawcą ludzkiej duszy i charakterów. Zdolny jest posunąć do przodu rozwój nauk ścisłych i odegrać w ich popularyzacji doniosłą rolę. Jest zbyt uparty i bezkompromisowy by pełnić funkcje kierownicze. Nie lubi rozgłosu.
Imię Marian ma łaciński rodowód. Mężczyzna o tym imieniu jet staranny, pracowity, koleżeński i sprawiedliwy. Zawsze stara się sam rozwiązywać własne problemy, nie lubi gdy inni mieszają się do jego spraw. Jest zazwyczaj starannie wykształcony, ma zainteresowania teatralne i literackie. Ma charakter altruisty, służy innym w potrzebie, pomaga materialnie. Więcej czasu poświęca sprawom publicznym i społecznym niż własnej rodzinie.
Kalendarium:
- 1468 - Zmarł Gierg Kastrioti Skenderbeu, zwany Skanderbergiem - albański bohater walk o wyzwolenie spod panowania tureckiego.
- 1706 - Urodził się Benjamin Franklin, amerykański mąż stanu, fizyk, publicysta, jeden z twórców niepodległości Stanów Zjednoczonych, współautor Deklaracji Niepodległości, wynalazca piorunochronu. Zmarł w 1790 roku.
- 1732 - Urodził się Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski, współtwórca Konstytucji 3 Maja 1791 roku, mecenas nauki i sztuki. Zmarł w Sankt Petersburgu,12 lutego 1798 roku.
- 1933 - Urodziła się Dalida, pieśniarka i aktorka francuska. Zmarła w 1992 roku.
- 1937 - w USA zmarł Richard Bolesławski, reżyser filmowy, autor: "Burza o brzasku", "Ogród Allaha", "Koniec pani Cheney", autor książki "Gra aktorska. Pierwsze sześć lekcji" oraz wspomnień "Szlakiem ułanów".
- 1941 - Zmarła Stanisława Wysocka, aktorka, reżyser i pedagog; role teatralne w dramatach Słowackiego " Balladyna", "Lukrecja Beatrix Cenci", Mickiewicza - pani Rollison w "Dziadach", Szekspira "Lady Makbet".
- 1942 - Urodził się Muhammad Ali, właściwe nazwisko Cassius Marcellus Clay, amerykański bokser, wielokrotny zdobywca tytułu mistrza świata w boksie zawodowym.
- 1943 - Ostatni dzień serii wielkich łapanek zorganizowanych na bezpośrednie polecenie Heinricha Himmlera we wszystkich dzielnicach Warszawy. Aresztowano kilka tysięcy osób. Większość z nich wysłano do obozu koncentracyjnego w Majdanku.
- 1945 - Oddziały I Armii Wojska Polskiego zajęły ruiny zburzonej Warszawy. Walki trwały jeden dzień, straty polskie wyniosły 56 zabitych i 262 rannych. Do 1990 roku 17 stycznia był obchodzony jako dzień wyzwolenia Warszawy. W warszawskiej dzielnicy Okęcie znajduje się ulica "17 stycznia".
- 1969 - Zmarła Grażyna Bacewicz, kompozytorka, skrzypaczka i pedagog. Była autorką koncertów, utworów fortepianowych, skrzypcowych i baletów. W 1935 roku, na pierwszym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego otrzymała I wyróżnienie. Jest patronką ulicy na warszawskim Ursynowie. Urodziła się 5 lutego 1913 roku.
- 1976 - Warszawski Teatr na Woli zainaugurował swoją działalność przedstawieniem dramatu "Pierwszy dzień wolności" Leona Kruczkowskiego.
- 1985 - zmarł Ludwik Bazylow, historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor m.in. "Historii Rosji", "Polacy w Petersburgu".
- 1991 - Zmarł Olav V, król Norwegii od 1957 roku. 1993 - Oficjalne podpisanie izraelsko-palestyńskiego porozumienia w sprawie Hebronu.
- 1995 - Na skutek trzęsienia ziemi o sile 7,2 stopnia w skali Richtera uległo zniszczeniu japońskie miasto Kobe. Zginęło blisko 5,5 tysiąca osób, a 51 uznano za zaginione.
- 1996 - Zmarł Aleksander Fogiel, aktor, odtwórca ról teatralnych w "Zmartwychwstaniu" w reżyserii Zamkow, "Kaukaskim kredowym kole" w reżyserii Grzegorzewskiego, odtwórca roli Maćka z Bogdańca w filmowej adaptacji "Krzyżaków" Sienkiewicza; grał w filmie "Sami swoi" Chęcińskiego, w telewizyjnych serialach: "Przygody pana Michała" według powieści "Pan Wołodyjowski" Sienkiewicza oraz "Chłopi" Reymonta.
- 1997 - Zmarł Clyde Tombaugh, amerykański astronom, odkrywca planety Pluton w 1933 roku. 5 rocznica
Wyślij kartkę do solenizantów i jubilatów. (iza)