PolskaKartka z kalendarza - 15 grudnia 2001 r.

Kartka z kalendarza - 15 grudnia 2001 r.

Sobota, 15 grudnia. 349 dzień roku. Słońce w znaku Strzelca wzeszło o godzinie 7.39, zajdzie o 15.23. Dzień będzie trwał 7 godzin i 43 minuty.

Imieniy obchodzą: Celina, Nina, Ireneusz i Walerian.

Urodzeni w tym dniu interesują się problemami społecznymi. Chętnie działają na rzecz innych. Są bardzo aktywni, nastawieni ufnie i życzliwie. Dużą wagę przywiązują do uczucia, bywają nadmiernie kochliwi. Są zbyt gadatliwi. Celina to imię łacińskie pochodzące od wyrazu "niebo". Osoba je nosząca jest stałego charakteru, lubi dźwigać odpowiedzialność, bardzo ceni sobie gdy jej rady służą innym. W każdej sytuacji prezentuje się korzystnie. Jest wrażliwa na kolory, rytm i ma poczucie piękna. Z powodzeniem realizuje swoje uzdolnienia artystyczne.

Nina jest imieniem o niejasnej etymologii i pochodzeniu. Niektórzy łączą je z Ninosem, założycielem Niniwy i imperium asyryjskiego. Osoba o tym imieniu jest melancholijna, a zarazem nerwowa, pobudliwa i podejrzliwa. Ma predyspozycje kierownicze. Bywa chimeryczna. Ma duże ambicje polityczne. W sztuce nie odnosi sukcesów. Lubi otaczać się mężczyznami i ekscentryczne stroje.

Imię Ireneusz wywodzi się z języka greckiego. Jego pierwotne znaczenie łączy się ze słowem "eirenaios" - "spokojny, pokojowy". Ireneusz jest dobrym organizatorem. Bierze udział w ważnych przedsięwzięciach o charakterze państwowym. Jest lojalny wobec władzy i własnych idei. Bywa hojny a nawet rozrzutny. Jest ekstrawagancki, ceni dobre jedzenie, lubi egzotyczne podróże.

Walerian pochodzi od łacińskiego imienia Valerius. W starożytnym Rzymie nosił je cesarz Publius Licynius Valerianus. Mężczyzna tak nazwany jest człowiekiem dobrym, sprawiedliwym, pracowitym i spokojnym. Jest honorowy aż do przesady. Kocha naturę.

Kalendarium:

37 - Urodził się Neron (Nero Claudius Caesar), cesarz rymski. Zmarł w 68 roku.

1523 - Zmarł Jan Boner, kupiec i bankier krakowski, główny bankier królów: Jana Olbrachta, Aleksandra i Zygmunta Starego.

1595 - Urodził się Jerzy Ossoliński, dyplomata, polityk i autor pamiętników. Zmarł 9 sierpnia 1650 roku.

1772 - Urodził się Jan Stefan Krukowiecki, generał, uczestnik wojen napoleońskich i Powstania Listopadowego, gubernator Warszawy i prezes Rządu Narodowego. Obciążano go winą za niedostateczne przygotowanie stolicy do obrony przed armią rosyjską. Zmarł 17 kwietnia 1850 roku.

1828 - Podporucznik Piotr Wysocki zawiązał tajną organizację patriotyczną, nazwaną później Sprzysiężeniem Wysockiego lub Związkiem Wysockiego.

1831 - W Paryżu powstał Komitet Narodowy Polski, kierowniczy organ lewicy demokracyjnej.

1852 - Urodził się francuski chemik Henri Becquerel.

1857 - Urodził się Eugeniusz Pankiewicz, kompozytor i pianista. Zmarł w 1898 roku.

1859 - Urodził się Ludwik Zamenhoff, lekarz okulista, twórca międzynarodowego języka esperanto. Ulica jego imienia znajduje się w śródmieściu Warszawy. Zmarł 14 kwietnia 1917 roku.

1876 - Zmarł Ferdynand Dworzaczek, wybitny lekarz, twórca polskiej filozofii medycyny i pierwszej warszawskiej szkoły internistycznej.

1899 - Urodził się Stanisław Lasota, architekt. Kierował remontem Biblioteki Królewskiej i wielu pomników w stolicy, m.in. Chopina oraz prowadził konserwację Grobu Nieznanego Żołnierza. Zmarł 25 listopada 1972 roku.

1911 - Wyprawa kierowana przez norweskiego podróżnika Roalda Amundsena dotarła do Bieguna Południowego. Amundsen był zdobywcą bieguna. 90 rocznica.

1916 - Urodził się Maurice Wilkins, nowozelandzki biofizyk, laureat Nagrody Nobla w 1962 roku.

1916 - Niemieckie dowództwo zakończyło natarcie pod Verdun, nie pokonując armii francuskiej. Na polu walki zginęło ponad 300 tysięcy żołnierzy niemieckich i drugie tyle sojuszników.

1917 - Podpisanie w Brześciu nad Bugiem rozejmu między Rosją radziecką a Niemcami, Austro-Węgrami, Bułgarią i Turcją.

1923 - Urodził się Leon Niemczyk, aktor filmowy i telewizyjny, debiutował w "Nożu w wodzie" Polańskiego. Zagrał ponad 400 ról, między innymi w "Akademii Pana Kleksa" i "Szaleństwach panny Ewy".

1929 - urodził się Tomasz Zaliwski, aktor, odtwórca ról teatralnych, m.in. w "Weselu" S.Wyspiańskiego, "Lilli Wenedy" Słowackiego, w filmie "Wirus" J.Kidawy-Błońskiego oraz w telewizyjnym serialu "Polskie drogi" J.Morgensterna.

1936 - Z Warszawy do Otwocka i Pruszkowa ruszyły pierwsze pociągi elektryczne.

1939 - W Atlancie odbyła się premiera amerykańskiego filmu "Przeminęło z wiatrem" Victora Fleminga. W rolach głównych wystąpili Vivien Leigh i Clark Gable.

1942 - Zginęła Michalina Stefanowska, biolog i neurofizjolog, profesor uniwersytetów: poznańskiego i brukselskiego, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności, druga kobieta w tym gremium po Marii Skłodowskiej-Curie. Urodziła się 20 listopada 1855 roku.

1948 - Na kongresie zjednoczeniowym w Warszawie PPR i PPS utworzyły Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą Została rozwiązana 28 stycznia 1990 roku.

1948 - Fryderyk Joliot-Curie uruchomił w Chatillon pierwszy w Europie Zachodniej reaktor jądrowy.

1951 - w Warszawie odbył się pierwszy publiczny pokaz telewizyjny. 50 rocznica.

1956 - Polskie Radio nadało pierwszy odcinek powieści "Matysiakowie". W postaci rodziny Matysiaków wcielali się m.in. Tadeusz Fijewski, Jerzy Ciecierski, Stefan Friedman, Czesław Wołłejko, Irena Górska. W 1958 roku w Warszawie został zbudowany dom rencistów pod nazwą "Matysiakowie".

1956 - Na zjeździe przedstawicieli wydawnictw powołano Polskie Towarzystwo Wydawców Książek

1958 - Zmarł Wolfgang Pauli, szwajcarski fizyk, jeden z twórców podstaw mechaniki kwantowej i kwantowej teorii pola. Podał jedną z najważniejszych zasad fizyki współczesnej tzw. Zakaz Pauliego, a także opracował teorię paramagnetyzmu metali. W 1945 roku otrzymał nagrodę Nobla.

1961 - sąd izraelski skazał hitlerowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna na karę śmierci. 40 rocznica.

1965 - Antigua, Barbados i Gujana podpisały porozumienie o utworzeniu Karaibskiej Strefy Wolnego Handlu (CARIFTA).

1966 - Zmarł Walt Disney, amerykański rysownik i producent filmowy, twórca baśniowego imperium, postaci Myszki Miki, Kaczora Donalda i Psa Pluto, mistrz kina animowanego. Urodził się 5 grudnia 1901 roku.

1970 - W Cieśninie Koreańskiej zatonął południowokoreański prom "Namyong" z 308 osobami na pokładzie. 1978 - Zmarła Danuta Baduszkowa, tancerka i pedagog, reżyser, przez wiele lat kierowała Teatrem Muzycznym w Gdyni. Urodziła się w 1919 roku.

1989- zmarł Rene Tavernier, francuski pisarz. 10 rocznica.

1992 - Zmarł profesor Andrzej Zahorski, historyk, znawca epoki stanisławowskiej i napoleońskiej, autor ponad 300 prac z historii Polski, varsavianista. Napisał między innymi "Z dziejów legendy napoleońskiej". Urodził się 15.07.1923.

1992 - W Salwadorze oficjalnie zakończyła się wojna domowa, która niszczyła kraj od 1980 roku.

1993 - Zmarł ksiądz Janusz Pasierb, historyk sztuki, pisarz, poeta, wykładowca Akademii Teologii Katolickiej.

1993 - W Genewie, po ponad siedmiu latach zakończyły się negocjacje handlowe GATT, zwane Rundą Urugwajską. Podpisana umowa miała doprowadzić do spadku cen oraz globalnego wzrostu obrotów handlowych. W 1995 roku w miejsce GATT powołano WTO - światową Organizację Handlu.

1994 - Republika Palau, archipelag na Pacyfiku stanowiący część Powierniczych Wysp Pacyfiku, została 185 członkiem ONZ.

1997 - Pierwsze w dziejach spotkanie wielkiego rabina Izraela - Meira Lau i najwyższego autorytetu islamu sunnickiego imama Uniwersytetu Al.-Azhar w Kairze - szejka Mohammeda Sajeda Tantaui.

1998 - parlament Czeczenii wprowadził stan wyjątkowy i unieważnił dekret prezydenta Asłana Maschadowa o częściowej mobilizacji rezerwistów.

1998 - zmarł Jan Szancenbach, malarz, grafik, profesor krakowskiej ASP. (jd)

kalendarzkartkaimieniny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)