Kartka z kalendarza - 11 lipca
11 lipca, środa, jest 192. dniem roku. Słońce wzeszło o godz. 4.28, zajdzie o 20.54. Dzień będzie trwał 16 godzin 26 minut.
Imieniny obchodzą Karina, Olga, Pelagia i Benedykt.
Karina jest skromna, łagodna i uczynna, bywa jednak bierna życiowo, a jej wrodzona skrytość utrudnia przeanalizowanie wielu spraw z życzliwymi osobami. Jest bardzo wrażliwa.
Olga to imię germańskie, oznaczające szczęśliwa, zdrowa, pełna życia. Olgę wyróżnia doskonała intuicja i niezwykła wrażliwość, które pozwalają jej rozwijać zainteresowania artystyczne. Oryginalną i pociągającą osobowością wywiera duże wrażenie na otoczeniu. Olga jest dzielna, odważna oraz stanowcza i reprezentuje postępowe poglądy. Jest bardzo dobrą żoną i matką. Ubiera się elegancko i modnie.
Pelagia jest osobą zaradną, lubi imponować innym, jest oszczędna i punktualna. Uchodzi za wzorową matkę. Bardzo lubi podróże.
Imię Benedykt pochodzi z łaciny, oznacza błogosławiony. Osoba o tym imieniu jest mało towarzyska, stroni od przyjaciół. W życiu rodzinnym jest trudna we współżyciu. Posiada bardzo zmienny charakter, co przysparza jej wielu nieporozumień i kłopotów.
Osoby urodzone 11 lipca są ambitne i energiczne. Odznaczają się bystrym umysłem i dobrym gustem. Natura obdarzyła je poczuciem piękna. Lubią stwarzać pozory władczości.
Kalendarium
- 1697 - Urodził się Jean-Baptiste Bourguignon d'Anville, francuski geograf i kartograf. (zm. 28.01.1782).
- 1920 - Na Warmii, Mazurach i Powiślu odbył się plebiscyt. Zgodnie z traktatem wersalskim, miał określić przynależność tych ziem do Polski. Zdecydowana większość opowiedziała się za przynależnością terenów plebiscytowych do Niemiec.
- 1937 - Zmarł George Gershwin, amerykański kompozytor i pianista, który łączył elementy muzyki murzyńskiej, jazzu i współczesnych tańców. Twórca "Błękitnej Rapsodii", opery "Porgy and Bess", "Amerykanina w Paryżu" oraz muzyki do rewii i komedii filmowych.
- 1953 - Zniesiono stan wyjątkowy w NRD i Berlinie Wschodnim, wprowadzony przez radzieckie dowództwo wojskowe 17 czerwca 1953 roku, po wielkich manifestacjach robotniczych przeciw komunistom.
- 1970 - Otwarto pierwszy tunel pod Pirenejami, łączący Aragnouet we Francji z Bielsą w Hiszpanii.
- 1974 - Zmarł Paer Lagerkvist, szwedzki pisarz i poeta, autor antyhitlerowskiej powieści "Karzeł" i autobiograficznej - "Gość w rzeczywistości", laureat nagrody Nobla z 1951 roku. (ur. 23.05.1891).
- 1980 - Zmarł Zygmunt Berling, generał. W latach 1941-1942 służył w armii generała Andersa. W 1943 roku współorganizował I Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, którą potem dowodził. Od 1944 był dowódcą I Armii Polskiej w ZSRR, a następnie I Armii Wojska Polskiego. (ur. 27.06.1896).
- 1996 - Amerykańska sonda kosmiczna "Galileo" przesłała na Ziemię wykonane z bliska zdjęcia jednego z księżyców Jowisza - Ganimedesa.
- 1996 - Podpisanie w Paryżu przez wicepremiera, ministra finansów Grzegorza Kołodkę umowy o przystąpieniu Polski do Organizacji Gospodarczej Współpracy i Rozwoju - OECD.
11 lipca to także święto narodowe Mongolii i Światowy Dzień Ludności. Został ogłoszony w 1987 roku przez ONZ, z okazji narodzin 5-miliardowego mieszkańca Ziemi.