"Kartę lekarza" zaprezentowano w Krakowie
"Kartę Lekarza", przyjętą przez światowe i polskie towarzystwa lekarskie oraz dokument "Związki lekarzy z przemysłem" zaprezentowano w piątek w Krakowie podczas I Krajowej Konferencji Szkoleniowej Towarzystwa Internistów Polskich.
10.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zdaniem prof. Andrzeja Szczeklika, przewodniczącego komitetu organizacyjnego, "Karta" ma stanowić wzorzec etyczny i budzić sumienia lekarskie.
"Karta Lekarza", opracowana wspólnie przez europejskie i amerykańskie organizacje zrzeszające internistów, a przyjęta oficjalnie w Polsce przez towarzystwa lekarskie i Naczelną Izbę Lekarską, określa podstawowe zasady wykonywania zawodu lekarza w nowym tysiącleciu (zasadę nadrzędności dobra pacjenta, jego autonomii i zasadę sprawiedliwości społecznej) oraz zbiór zobowiązań zawodowych.
Wśród nich są zobowiązania do szczerości wobec pacjenta, do przestrzegania tajemnicy lekarskiej, do właściwych relacji z pacjentami, do doskonalenia jakości opieki, do sprawiedliwego rozdziału ograniczonych zasobów systemu zdrowia, do zdobywania wiedzy naukowej, a także do podtrzymywania zaufania społecznego poprzez odpowiednie postępowanie w przypadku konfliktu interesów.
Prezentujący "Kartę" prof. Andrzej Szczeklik określił dokument mianem "nowej przysięgi Hipokratesa".
Drugi dokument zaprezentowany podczas konferencji to: "Związki lekarzy z przemysłem", reprezentujący stanowisko Komitetu Etyki i Praw Człowieka Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Wewnętrznej, które również zostało poparte przez 60 polskich towarzystw lekarskich. Dotyczy on związków lekarzy z przemysłem farmaceutycznym i zawiera zbiór wskazówek, jak powinny wyglądać takie kontakty.
"Zdecydowanie odradza się lekarzom przyjmowanie prezentów, poczęstunków, wycieczek oraz subwencji od przedstawicieli jakiegokolwiek przemysłu" - mówi dokument. Dopuszcza jednak możliwość innych związków: konsultacji, wykładów, badań sponsorowanych pod warunkiem uniknięcia konfliktu interesów i zachowania obiektywizmu.
Na I Krajową Konferencję Szkoleniową Towarzystwa Internistów Polskich przyjechało do Krakowa blisko 1500 lekarzy; pięciuset kolejnym organizatorzy musieli odmówić udziału z powodu braku miejsc. Zorganizowana przez Towarzystwo Internistów Polskich i wydawnictwo Medycyna Praktyczna konferencja ma na celu uaktualnienie szerokiej wiedzy internistycznej i będzie organizowana co roku. (aka)