Trwa ładowanie...

Karolina Rybus: wczesna diagnoza i terapia to jedyna szansa dla dzieci z autyzmem

- Jedynym ratunkiem i szansą na samodzielność dla dzieci z autyzmem jest wczesna diagnoza oraz konsekwentna terapia - uważa Karolina Rybus z Fundacji Jaś i Małgosia, która w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu przygotowała w kilku miejscach Polski kampanię edukacyjną.
Share
Wielka żarówka na pl. Defilad w Warszawie promująca Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Wielka żarówka na pl. Defilad w Warszawie promująca Światowy Dzień Świadomości AutyzmuŹródło: PAP, Fot: Jakub Kamiński
d2bwe9t

W czwartek, z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w wielu miejscach kraju odbywa się akcja "Polska na niebiesko" - w tym kolorze będą wieczorem podświetlone budynki użyteczności publicznej, np. Pałac Prezydencki, Sejm, PKiN, siedziby Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich, ratusz w Kołobrzegu, w Gdańsku Dwór Artusa i Fontanna Neptun, Jasna Góra, okna zamku w Malborku, a także centra handlowe i warszawskie tramwaje.

W Warszawie, Łodzi i w Gliwicach o godz. 20 podopieczni, pracownicy i bliscy Fundacji JiM spotkają się, by wspólnie zaświecić setki niebieskich lampek i wypuścić w niebo niebieskie balony. - Chcemy zwrócić tymi działaniami uwagę na to, że autyzm jest diagnozowany w Polsce już u 1 dziecka na 100. To ogromny problem społeczny - podkreśliła w rozmowie z PAP Karolina Rybus.

W Warszawie akcja odbędzie się w centrum handlowym na Sadybie. Przed wejściem do budynku ustawiony zostanie wielki, niebieski, napełniony helem balon - żarówka. Od godz. 16 działać będzie "latające atelier", w którym każdy chętny otrzyma balon wypełniony helem i będzie mógł zrobić sobie zdjęcie. Rodzice dzieciaków ze stołecznego klubu JiM rozdawać będą ulotki oraz świecące, niebieskie glow sticki.

d2bwe9t

Na stronie www.jim.org/PolskaNaNiebiesko sprawdzić można, które miejsce w kraju przyłączyły się do akcji. Są tam też zdjęcia piosenkarzy, aktorów i celebrytów z niebieskimi balonami symbolizującymi udział w obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Według JiM jednym z największych problemów w Polsce jest brak dostępu do wczesnej diagnozy autyzmu. Lekarze pierwszego kontaktu często nie rozpoznają jego objawów autyzmu, co wydłuża czas prawidłowej oceny dolegliwości. Na wizytę w poradni specjalistycznej czeka się czasem nawet półtora roku, w kilku województwach w ogóle nie ma poradni dla osób z autyzmem.

Według Rybus utrudniony jest też dostęp do samej terapii, bo za mało jest publicznych, fachowych klinik, zaś prywatne mają wysokie ceny za godzinę terapii. Jak dodała, ogromnym problemem są szkoły i przedszkola, które robią wszystko, by nie przyjmować dzieci z autyzmem, a gdy przyjmą, nie wiedzą, jak z nimi postępować. - Dzieci w czasie terapii potrzebują kontaktów społecznych. Dlatego walczymy o tworzenie placówek edukacji specjalistycznej - i o tolerancję. O zrozumienie dla dzieci z autyzmem, w każdej szkole i przedszkolu - podkreśliła.

Fundacja JIM diagnozuje co roku niemal tysiąc dzieci z całej Polski, ma 17 klubów rodziców w całym kraju.

d2bwe9t

2 kwietnia swoje działania na rzecz upowszechniania wiedzy o autyzmie podejmuje wiele organizacji, które na co dzień zajmują się dziećmi i dorosłymi z tym zaburzeniem. Osoby związane z Fundacją SYNAPSIS zapraszają w czwartek wieczorem na wspólny bieg szlakiem podświetlonych na niebiesko budynków w stolicy. Start biegu o godz. 20 u stóp podbiegu na Agrykoli. Każdy z biegaczy otrzyma specjalną fluorescencyjną niebieską opaskę.

Autyzm jest zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Osoby z autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Mogą w odmienny sposób odbierać wrażenia zmysłowe: dla nich sól może być kwaśna, śnieg parzyć, a delikatne głaskanie powodować silny ból.

Zaburzeniem pokrewnym, jednak o łagodniejszym przebiegu jest zespół Aspergera.

W Europie żyje ok. 5 mln osób z autyzmem, co oznacza, że zaburzenie dotyka jedną osobę na 150; oznacza to, że w Polsce może żyć nawet ok. 260 tys. osób z autyzmem, jednak wiele z nich może nie mieć prawidłowej diagnozy. Obecnie nie ma danych na temat występowania tego zaburzenia w kraju.

d2bwe9t

Podziel się opinią

Share
d2bwe9t
d2bwe9t
Więcej tematów