WP

Karl Lueger nie będzie już miał swojej ulicy

Radni Wiednia postanowili, że Karl Lueger - kontrowersyjny burmistrz stolicy Austrii z lat 1897-1919 i antysemita uważany za jednego z inspiratorów Adolfa Hitlera - nie będzie miał swojej ulicy. W środę nadano jej nową nazwę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Adolf Hitler w styczniu 1939 roku
Adolf Hitler w styczniu 1939 roku (AFP, Fot: France Presse Voir)
WP

Wiedeńscy rajcy odsłonili pierwszą tablicę z nową nazwą 650-metrowego odcinka Ringu, reprezentacyjnego bulwaru w centrum, na której napis "Dr.-Karl-Lueger-Ring" zastąpił "Uniwersitatsring".

- To bardzo ważny krok w kierunku naprawy błędów przeszłości - uznał obecny burmistrz miasta Michael Haupl. W pobliskim parku wciąż jednak stoi pomnik Luegera wzniesiony w 1926 roku. Lueger jest również bohaterem wielu dramatów i oper wiedeńskich.

Zmianę nazwy zatwierdziła pod koniec maja rządząca Wiedniem koalicja socjaldemokratów i Zielonych. Burmistrz Michael Haupl argumentował, że "reprezentacyjny odcinek bulwaru w pobliżu Pałacu Cesarskiego, przy którym stoi gmach Uniwersytetu Wiedeńskiego i Teatr Zamkowy nie może kojarzyć się z mroczną przeszłością Austrii".

WP

Przez wiele tygodni na temat zmiany nazwy w ratuszu toczyła się burzliwa debata. Przeciw opowiadała się skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe); argumentowano, że Karl Lueger był zasłużoną osobistością Wiednia.

Karl Lueger był austriackim prawnikiem i prawicowym politykiem. W 1883 roku założył konserwatywną Austriacką Partię Chrześcijańsko-Społeczną (SC). Posługiwał się hasłami antysemickimi, argumentując, że antyżydowskie ustawodawstwo doprowadzi do poprawy życia Austriaków. Z tego powodu cesarz Franciszek Józef kilkakrotnie odmawiał jego nominacji na stanowisko burmistrza.

Austriaccy historycy zwracają uwagę, że za kadencji Karla Luegera zmodernizowano Wiedeń. Kierując miastem zrealizował np. projekty komunalne: komunikację miejską, elektryfikację i wodociągi. Wprowadził również system opieki społecznej, zyskując wdzięczność wielu Austriaków.

Polub WP Wiadomości
WP
WP