Trwa ładowanie...
ycipk-8bsxbp

Kardynał zmarł na zawał tuż przed beatyfikacją

W Rzymie zmarł na zawał 80-letni, emerytowany arcybiskup Walencji Agustin Garcia-Gasco. Zasłabł tuż przed beatyfikacją i został zabrany do szpitala San Carlos de Nancy, gdzie stwierdzono zgon - informuje "El Pais".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kardynał zmarł na zawał tuż przed beatyfikacją
(PAP/EPA)
ycipk-8bsxbp

Hiszpański kardynał Agustin Garcia-Gasco, emerytowany arcybiskup Walencji, miał brać udział w beatyfikacji Jana Pawła II. Dzień wcześniej był obecny na czuwaniu modlitewnym w rzymskim Circo Massimo. Purpurat zmarł w niedzielę nieopodal Watykanu, w szpitalu San Carlos de Nancy.

Duchowny urodził się 12 lutego 1931 r. w Corral de Almaguer w Toledo. Został księdzem w 1956 r. Absolwent wydziału teologii Uniwersytetu w Comillas Najpierw był biskupem tytularnym w archidiecezji Madryt-Alcalá. Jan Paweł II mianował go arcybiskupem Walencji 24 lipca 1992 r., urząd objął 3 października. W 2006 r. w Walencji gościł Benedykta XVI, gdy papież odbył pierwszą pielgrzymkę do Hiszpanii i przewodniczył V Międzynarodowemu Spotkaniu Rodzin.

Garcia-Gasco - dzięki mianowaniu Benedykta XVI - został kardynałem 24 listopada 2007 r. W 2009 ze względu na wiek zrezygnował z funkcji arcybiskupa, w 2011 r. stracił prawo wyboru papieża w konklawe z powodu ukończenia 80. roku życia.

ycipk-8bsxbp

Wśród hiszpańskich duchownych był jednym z najzagorzalszych krytyków socjalistycznego rządu Jose Luisa Rodrigueza Zapatero. Szczególnie ostro wypowiadał się o instytucji małżeństw homoseksualnych i ułatwianiu rozwodów w Hiszpanii.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


ycipk-8bsxbp

ycipk-8bsxbp
ycipk-8bsxbp
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów