Kardynał Ryś napisał ważny list. Krok Kościoła ku dobrej zmianie?
Kardynał Grzegorz Ryś w liście pasterskim bronił migrantów i zapowiedział powołanie komisji do zbadania przypadków wykorzystania seksualnego. Pismo kardynała prezbitera przeczytane zostało w niedziele podczas mszy świętych, ale już wcześniej, w czwartek, opublikowane było na stronach archidiecezji łódzkiej.
Co musisz wiedzieć?
- List pasterski kardynała Grzegorza Rysia został opublikowany na stronie archidiecezji łódzkiej i odczytany podczas mszy w kościołach diecezji.
- Apel o szacunek dla migrantów: Kardynał podkreślił, że chrześcijaństwo nie jest religią plemienną i wezwał do używania "Jezusowego języka".
- Powołanie komisji: Zapowiedziano utworzenie niezależnej komisji do zbadania przypadków wykorzystania seksualnego w archidiecezji łódzkiej.
Jakie są główne przesłania listu kardynała?
Kardynał Grzegorz Ryś w swoim liście pasterskim, opublikowanym na stronie archidiecezji łódzkiej, zwrócił uwagę na potrzebę szacunku dla migrantów. Podkreślił, że każdy człowiek ma prawo do wyboru miejsca życia i bycia szanowanym w swoich przekonaniach. Kardynał zaapelował o używanie "Jezusowego języka" w dyskusjach na temat migrantów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Atak Izraela na kościół w Gazie. Głos Watykanu prosto z Lublina
Dlaczego powołano komisję do zbadania przypadków wykorzystania seksualnego?
Kardynał Ryś ogłosił ponadto powołanie niezależnej komisji, która ma zbadać przypadki wykorzystania seksualnego osób małoletnich w archidiecezji łódzkiej. Komisja ma być prowadzona przez ekspertów i ma na celu dotarcie do nieznanych jeszcze osób pokrzywdzonych. Kardynał podkreślił, że komisja nie będzie miała charakteru śledczego, ale przekaże sprawy odpowiednim organom.
Kardynał zaznaczył, że decyzja o powołaniu komisji nie jest sprzeciwem wobec działań Konferencji Episkopatu Polski, ale próbą rozpoczęcia działań na poziomie lokalnym. Wyraził nadzieję, że prace komisji ruszą jesienią.
Jakie są reakcje na decyzje kardynała?
Decyzje kardynała Rysia spotkały się z różnymi reakcjami. W kontekście powołania komisji, niektórzy wyrazili obawy o opóźnienia w działaniach na poziomie ogólnopolskim. W kilku miastach odbyły się manifestacje solidarności ze skrzywdzonymi, podczas których składano kamienie z cytatami z Ewangelii pod bramami kurii biskupich.
Kardynał Ryś podkreślił, że głównym celem komisji jest pomoc osobom pokrzywdzonym, a nie skupianie się na sprawcach, którzy w większości już nie żyją. Prace komisji mają obejmować nie tylko badania historyczne, ale także rozmowy i przyjmowanie świadectw.
Czytaj także: Trzaskowski zamiast Tuska? Mamy najnowszy sondaż
Źródło: Interia