Kardynał Poupard: konstytucja bez Boga jest antydemokratyczna
Zdaniem Przewodniczącego Papieskiej Rady ds.
Kultury, francuskiego kardynała Paula Pouparda, brak w Konstytucji
UE zapisu o chrześcijańskich korzeniach Europy, jest decyzją
"antydemokratyczną". W niedzielę włoski dziennik "La Repubblica"
zamieścił wywiad z kardynałem - jednym z najbliższych
współpracowników Jana Pawła II.
Kardynał Poupard jest zdania, że w sposób niedemokratyczny dwa państwa, jak Francja i Belgia, narzuciły swoje "nie" przeważającej większości innych państw europejskich i uniemożliwiły zamieszczenie wzmianki o wartościach kultury chrześcijańskiej w nowej Konstytucji UE.
Hierarcha podkreślił, że Watykan jest "rozczarowany" brakiem wzmianki o chrześcijańskim dziedzictwie kultury europejskiej. Dodał, że aż do ostatka Stolica Apostolska miała nadzieję na inne wyniki negocjacji, wyrażające większe poszanowanie naszej europejskiej historii.
Kard. Poupard zwrócił także uwagę, iż w konstytucji europejskiej "nie chciano wyrazić niezaprzeczalnej prawdy historycznej - to znaczy tego, że Europa jest Europą również dzięki swoim chrześcijańskim korzeniom". Jego zdaniem, "zaprzeczać temu to krótkowzroczność".
Jeżeli wszystko będzie mierzone tylko miarą gospodarki, finansów i liczb, bez żadnego otwartego nawiązania do korzeni własnej kultury, nie zajdziemy zbyt daleko - przestrzegł kard. Poupard.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury dodał jednak, że Kościoł katolicki patrzy w przyszłość i, chociaż jest rozczarowany, nadal będzie głosił wartości chrześcijańskie. Bez żadnego wahania i bez żadnych obaw.