Trwa ładowanie...

Kard. Stanisław Dziwisz: "Klątwa" to ohydne poniżenie świętego Jana Pawła II

Kardynał Stanisław Dziwisz wydał oświadczenie ws. spektaklu "Klątwa" wystawianego w warszawskim Teatrze Powszechnym. - Artysta nie może godzić w prawo ludzi wierzących do poszanowania tego, co dla nich święte. Szczególny ból sprawiło mi ohydne poniżenie świętego. Jana Pawła II - napisał najbliższy współpracownik papieża-Polaka.

Share
Kard. Stanisław Dziwisz: "Klątwa" to ohydne poniżenie świętego Jana Pawła II
Źródło: AKPA, fot: Niemiec
d1pn3ex

W "Klątwie" znalazła się m.in. scena, w której papież Jan Paweł II jest powieszony na szubienicy. Jest też seksualna scena aktorki z pomnikiem papieża.

W oświadczeniu, które wystosował kard. Stanisław Dziwisz, czytamy, że "Klątwa" to "bluźniercza interpretacja" dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Według emerytowanego metropolity krakowskiego spektakl "zranił uczucia religijne wielu Polaków".

- Dokonująca się podczas niego publiczna profanacja krzyża i znieważanie osoby świętego Jana Pawła II są szczególnie bolesne dla wszystkich wierzących Polaków. Ze smutkiem trzeba stwierdzić, że dla pewnych osób nie ma świętości i w imię rzekomej wolności wypowiedzi artystycznej potrafią z premedytacją ranić uczucia katolików - napisał kard. Dziwisz.

d1pn3ex

Według byłego metropolity krakowskiego "tym, którzy zasłaniają się prawem do wolności artysty, należy przypomnieć, że w społeczeństwie obywatelskim nie ma nieograniczonej wolności, gdyż wolność jednostki kończy się tam, gdzie zaczyna ona łamać prawa drugiego człowieka".

- Artysta nie może godzić w prawo ludzi wierzących do poszanowania tego, co dla nich święte. Szczególny ból sprawiło mi ohydne poniżenie osoby Św. Jana Pawła II - dodał kard. Dziwisz. I zwrócił uwagę, że "przez 39 lat pracował dla niego [papieża - red.], był w pobliżu i jest świadkiem jego świętości". - Przypisywanie mu [Janowi Pawłowi II - red.] zła jest rażącą niesprawiedliwością. Ponadto, nie może być przyzwolenia na pojawiające się w spektaklu nawoływanie do nienawiści i deprecjonowanie ludzkiego życia.

Na koniec kard. Stanisław Dziwisz poprosił o modlitwę wynagradzającą za bluźnierstwo obecne w "Klątwie".

Wyreżyserowany przez Chorwata Olivera Frljicia na motywach dramatu Stanisława Wyspiańskiego spektakl "Klątwa" prezentowany jest w stołecznym Teatrze Powszechnym od soboty 18 lutego. Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga w Warszawie już 22 lutego 2017 r. wszczęła dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych przez twórców przedstawienia. Zawiadomienia złożyli m.in. posłowie PiS Anna Sobecka i Dominik Tarczyński.

d1pn3ex

Podziel się opinią

Share
d1pn3ex
d1pn3ex
Więcej tematów