Trwa ładowanie...

Kard. Kazimierz Nycz: w tym roku Niedziela Palmowa ma szczególny charakter

W tym roku Niedziela Palmowa ma dla polskiej młodzieży szczególny charakter, ponieważ tego dnia na pl. św. Piotra w Rzymie papież Franciszek przekazał jej krzyż Światowych Dni Młodzieży - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Share
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz NyczŹródło: PAP, Fot: Rafał Guz
d3s6lh7

Podczas mszy św. odprawionej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie, w homilii kard. Nycz podkreślił, że polski Kościół łączy się dziś z pl. św. Piotra w Rzymie. Życzył, aby młodzież w krzyżu przekazanym przez papieża Franciszka znalazła drogę przygotowania się do Światowych Dni Młodzieży, które w dniach 26-31 lipca 2016 roku odbędą się w Krakowie.

Podkreślił, że Niedziela Palmowa ma szczególny wymiar od roku 1983. - Wtedy to papież Jan Paweł II ogłosił Rok Święty z racji 1950. rocznicy śmierci Pana Jezusa na krzyżu. Rok później - w 1984 roku - na zakończenie Roku Świętego Jan Paweł II wręczył młodzież na pl. św. Piotra w Rzymie krzyż, aby był on przewodnikiem na drodze młodego człowieka. A rok później, w 1985 papież Jan Paweł II ustanowił Światowe Dni Młodzieży, przeżywane w diecezjach, parafiach, a raz na trzy lata przeżywane w różnych miejscach świata - przypomniał kard. Nycz.

Dodał, że w Niedzielę Palmową papież Franciszek otrzymał od młodzieży brazylijskiej krzyż Jana Pawła II, który przez trzy lata nawiedzał diecezje brazylijskie. Teraz papież przekazał ten krzyż młodzieży polskiej, która przywiezie go do kraju i będzie on peregrynował po polskich diecezjach aż do Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

d3s6lh7

Nawiązując do uroczystości Niedzieli Palmowej i tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, kiedy na Jego cześć wiwatowano i śpiewano "hosanna", kard. Nycz powiedział: - Dla nas zawsze pozostanie aktualne pytanie (...) czy w naszym życiu, a także w życiu społecznym, między hosanna a ukrzyżuj ta granica nie jest bardzo cienka i bardzo delikatna - mówił metropolita warszawski.

W ocenie hierarchy, "zbyt łatwo przechodzimy w tym balansie od uwielbienia Boga do tego ukrzyżuj przez nasze słabości i grzechy przeciw Bogu i przeciw ludziom".

Na zakończenie kard. Nycz wezwał do modlitwy i pamięci o księdzu prymasie kard. Józefie Glempie, który zawsze odprawiał tego dnia mszę św. w najstarszej ursynowskiej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego. - Pamiętajmy o Jego trosce, jaką otaczał młodzież, Kościół i warszawski Ursynów - apelował hierarcha.

Kard. Nycz poświęcił palmy wielkanocne przyniesione przez dzieci. Wykonawcy najładniejszych i najwyższych palm otrzymali do metropolity warszawskiego pamiątkowe książki i albumy.

d3s6lh7

Podziel się opinią

Share
d3s6lh7
d3s6lh7
Więcej tematów