Kard. Kazimierz Nycz: świętość nie jest obok życia
- Świętość, do której wszyscy jesteśmy powołani, nie jest obok życia, obok naszych codziennych problemów, ale świętość jest w centrum naszego życia - podkreślił kard. Kazimierz Nycz podczas mszy św. w kościele św. Karola Boromeusza na stołecznym Cmentarzu Powązkowskim.
Hierarcha nawiązał w wygłoszonej homilii do fragmentu Ewangelii z "Kazania na górze", mówiącego o błogosławionych, który odczytywany jest w uroczystość Wszystkich Świętych, a który opisuje sposób życia na ziemi i w niebie: "Błogosławieni ubodzy w duchu" - "nieprzywiązani do wartości materialnych, posiadający, a żyjący tak, jakby nie posiadali, wolni duchowo: od pieniądza, od kariery, od zysku".
- "Błogosławieni, którzy cierpią" - umiejący przyjąć cierpienie. "Błogosławieni miłosierni" - mówił kard. Nycz. Dodał, że takie świadectwo życia dają wielcy chrześcijanie.
Hierarcha podkreślił, że te błogosławieństwa stawiają nam pytania tu i teraz: "Czy świadomość życia w ojczyźnie ziemskiej, a równocześnie życia w ojczyźnie niebieskiej jest także naszym sposobem przeżywania chrześcijaństwa i przeżywania naszej drogi do świętości? Czy motywacja, którą czerpiemy do naszych ziemskich działań płynie jeszcze z tej świadomości, że przynależymy do tej drugiej ojczyzny - ojczyzny niebieskiej?".
Zdaniem hierarchy "świętość życia człowieka nie jest obok tego życia, ale w środku wykonywanych obowiązków". - To właśnie dziś w uroczystość Wszystkich Świętych jest uroczystością tych wszystkich, których Kościół nigdy nie wyniesie na ołtarze, ale o których wiemy i wierzymy, że są świętymi, że osiągnęli świętość tu na ziemi, i że są w domu Ojca - podkreślił kard. Nycz.
Dodał, że świętość jest dla wszystkich, jest powołaniem każdego chrześcijanina. - Świętość jest jedyną drogą do nieba, jedyną drogą do spotkania z Tym, który jest święty - Bóg. Świętość polega na tym by człowiek w swoim życiu odbił światło tej świętości, którą jest Bóg, aby odbił w swoim życiu łaskę świętości Boga, która nas obdarza - podkreślił kard. Nycz.
Dodał, że droga do świętości, którą idziemy jest także "nieustannym odbijaniem światła łaski Boga w naszym codziennym życiu".
Po mszy św. kard. Nycz poprowadził przez Cmentarz Powązkowski procesję żałobną, zatrzymując się m.in. przy grobowcach biskupów warszawskich, tablicach katyńskich umieszczonych przy kościele św. Karola Boromeusza i grobie ks. Stefana Niedzielaka, zamordowanego w 1989 roku w niewyjaśnionych okolicznościach. Podczas procesji modlono się też za ofiary drugiej wojny światowej, za zmarłych polityków, a także ludzi biednych i nieznanych.
Dzień Wszystkich Świętych jest obchodzony w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.