Kard. Kazimierz Nycz: papież miał prawo do abdykacji; szanujmy tę decyzję

Papież Benedykt XVI miał prawo do abdykacji, jest to dla Kościoła nowa sytuacja, ale trzeba szanować tę decyzję - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas wspólnej konferencji z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Celestino Migliore.

Kard. Kazimierz Nycz: papież miał prawo do abdykacji; szanujmy tę decyzję
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Osservatore Romano

- Nie mieliśmy do czynienia z takim wydarzeniem od ponad 600 lat, żeby papież w sposób świadomy, wolny, po dokładnej analizie swojego sumienia i modlitwie podjął decyzję złożenia urzędu. Wszyscy się tej sytuacji uczymy - powiedział kard. Nycz podczas konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita warszawski podkreślił, że Benedykt XVI dał dobry przykład, jak podchodzić do pełnienia misji w Kościele. - Wydawało nam się, że Ojciec Święty, papież, jest nim do końca, tylko śmierć może go uwolnić z tego urzędu. Papież postanowił dać przykład innego sposobu oddania urzędu Piotra naszych czasów - dodał. Zaznaczył jednocześnie, że papież Jan Paweł II pod koniec swojego pontyfikatu także konsultował się, czy w takim stanie zdrowia, jaki miał wówczas, powinien dalej kontynuować swą posługę.

Kard. Nycz prosił, aby w decyzji Benedykta XVI nie szukać sensacji. - To męska, mądra, odważna decyzja papieża - powiedział. Podkreślił jednak, że był nią zaskoczony. - Były pewne znaki, które mogły świadczyć, że papież taką rzecz rozważa - radykalne zmniejszenie wyjazdów, wizyt - mówił.

- Jeżeli chcecie pomóc i dobrze posłużyć Kościołowi w tym nowym momencie, to starajcie się w tych dniach, tygodniach przede wszystkim pokazywać kościelność misji papieża, z pełnym dla niej uszanowaniem - apelował do dziennikarzy kard. Nycz.

Kardynał mówił, że konklawe zostanie zwołane w połowie marca. Dodał, że prawdopodobnie weźmie w nim udział 117 kardynałów, w tym czterech z Polski (kard. Nycz, kard. Stanisław Dziwisz, kard. Stanisław Ryłko i kard. Zenon Grocholewski). Zaznaczył, że procedury zwołania konklawe określają Prawo kanoniczne oraz "Konstytucja o wyborze papieża".

Obraz
© (fot. WP.PL)

Pytany, co decyzja papieża oznacza dla kościoła w Polsce, kard. Nycz powiedział, że zostanie ponowione zaproszenie ze strony kościelnej i państwowej dla nowo wybranego papieża na uroczystości w 2016 r. - 1050. rocznicy chrztu Polski. Dodał, że na jej obchody zaproszony był Benedykt XVI.

Kard. Nycz ocenił pontyfikat Benedykta XVI jako wielki, który "wniósł wiele do Kościoła". "Dla mnie osobiście wybór kard. Josefa Ratzingera siedem i pół roku temu to był jakiś boży znak. Z jednej strony kontynuacja po długim pontyfikacie, wielkim papieżu Janie Pawle II, z drugiej strony wielki znak kontynuacji przez fakt, że przez prawie 20 lat obecny papież jako prefekt Kongregacji Doktryny Wiary pełnił najważniejszą po papieżu funkcję troski o depozyt wiary i Kościoła".

Nuncjusz apostolski w Polsce podczas konferencji odczytał treść oświadczenia Benedykta XVI w sprawie abdykacji.

Benedykt XVI ogłosił w poniedziałek, że ustąpi 28 lutego o godzinie 20. "Moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczają, by pełnić w odpowiedni sposób posługę" - powiedział kardynałom na konsystorzu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (41)