Trwa ładowanie...
28-05-2014 18:15

Kard. Kazimierz Nycz: należy się modlić także za gen. Wojciecha Jaruzelskiego

- Byłoby najgorszą rzeczą, gdybyśmy pogłębili i tak istniejące podziały. Dwa dni, które zostały do pogrzebu, spędźmy na modlitwie. W ten sposób powinniśmy towarzyszyć rodzinie i samemu zmarłemu. W tym czasie należy się modlić za każdego zmarłego, także za gen. Jaruzelskiego, czy to się nam podoba, czy nie, bo za niego Pan Jezus także umarł na krzyżu. Teraz należy okazać współczucie rodzinie generała - tak kard. Kazimierz Nycz odniósł się do dyskusji wokół pogrzebu gen. Wojciecha Jaruzelskiego.

Kard. Kazimierz Nycz: należy się modlić także za gen. Wojciecha JaruzelskiegoŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d1p8uo3
d1p8uo3

Kard. Nycz ocenił, że postać gen. Jaruzelskiego będzie budziła wątpliwości "przynajmniej przez sto lat, a może nawet więcej". - Okres stanu wojennego oraz lata 50., 60. i 70., w których działał gen. Jaruzelski, był czasem tragicznym dla Polski - podkreślił kard. Nycz.

Jednak - zdaniem kardynała - wszelkie dyskusje wokół osoby Jaruzelskiego należy zostawić na czas po pogrzebie. - Dzień między śmiercią a pogrzebem nie jest czasem dobrym na taką dyskusję. Dyskusja na pewno będzie się toczyć, nie tylko wśród historyków. Może wiele rzeczy się wyjaśni, kiedy pootwierają się wszelkie światowe archiwa, także w Moskwie, to wówczas będziemy jeszcze więcej wiedzieć, na czym tragiczność tej postaci polegała - mówił kard. Nycz.

Pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego

Pogrzeb gen. Wojciecha Jaruzelskiego ma odbyć się w piątek, 30 maja o godz. 12. Jak poinformował stołeczny ratusz, generał zostanie pochowany w kwaterze I Armii Wojska Polskiego na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Gen. Jaruzelski zmarł 25 maja w szpitalu w Warszawie, gdzie przebywał - z przerwami - od kilku miesięcy. Dzień później Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych (powstał w 1990 r. w miejsce Związku Bojowników o Wolność i Demokrację) zwrócił się do władz Warszawy o pochowanie generała na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.

d1p8uo3

Wniosek ten poparła rodzina zmarłego. Monika Jaruzelska podkreślała, że jej ojciec całe życie czuł się przede wszystkim żołnierzem i chciał spocząć wśród towarzyszy broni.

We wtorek stołeczny ratusz przychylił się do wniosku. - Jest pozytywna decyzja prezydent miasta - poinformował rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk. Jak wyjaśnił, wniosek spełnił wszystkie wymagania formalne - dotyczył osoby piastującej najwyższe stanowiska państwowe i uhonorowanej najwyższymi państwowymi odznaczeniami.

Pytany, czy miasto bierze pod uwagę jakieś protesty związane z pogrzebem, czy miejscem pochówku, podkreślił, że do urzędu nie wpłynęły takie sygnały. - Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. To jest bardzo poważna uroczystość. Bez względu na to, jak ocenia się życiorys i dokonania pana generała, to jednak jest to taki moment, kiedy zwykle wszyscy są wyciszeni i już nie dochodzi do żadnych manifestów politycznych czy światopoglądowych - powiedział.

Jaj dodał rzecznik, podjęta przez władze Warszawy decyzja "zamyka proces wyboru lokalizacji pochówku pana generała".

d1p8uo3

Organizatorem pogrzebu jest Kancelaria Prezydenta RP. - Ta decyzja, będąca w zgodzie z przekazanym przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wnioskiem i wolą rodziny, wydaje się być zrozumiała - powiedziała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Protest IPN i studentów

Pochowaniu gen. Jaruzelskiego na Powązkach sprzeciwia się m.in. IPN. Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński wydał oświadczenie, w którym napisał: "Mając na uwadze powierzony mi mandat prezesa IPN, wyrażam opinię, że nie można pogodzić pamięci o ofiarach systemu totalitarnego z honorowaniem pogrzebem państwowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach człowieka, który poświęcił większość swojego życia służbie reżimowi komunistycznemu".

Podkreślił, że Polska zbudowana jest na fundamencie takich wartości jak niepodległość, wolność, prawda i godność człowieka. Dodał, że w okresie powojennego zniewolenia w obronie tych wartości stawały dziesiątki tysięcy Polaków, z których bardzo wielu zapłaciło za to życiem, zdrowiem lub utratą wolności. "Wśród tych, którzy od samego początku dyktatury komunistycznej walczyli z tymi wartościami znajdował się Wojciech Jaruzelski" - napisał prezes IPN.

d1p8uo3

Na informację o planowanym miejscu pochówku Wojciecha Jaruzelskiego zareagowały także inne organizacje. Stowarzyszenie "Studenci dla Rzeczypospolitej" utworzyło w serwisie społecznościowych specjalne wydarzenia pod hasłem „NIE! dla pochówku WOJCIECHA JARUZELSKIEGO na Powązkach”. Organizatorzy zapowiedzieli także, że napiszą w tej sprawie list otwarty do prezydenta i premiera.

Jaruzelski to przywódca PRL i PZPR w latach 80. ubiegłego wieku, przewodniczący Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego, prezydent w latach 1989-90. Na jego postać największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego. Do końca życia generał jej bronił. Argumentował, że ocaliła ona Polskę przed "wielowymiarową katastrofą".

Pod koniec lat 80. był jednym z architektów Okrągłego Stołu, pierwszym prezydentem po '89 oraz inicjatorem powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego.

d1p8uo3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p8uo3
Więcej tematów