Kard. Danneels - rewolucjonista na tronie papieskim?
Dialog z islamem i innymi religiami, większa niezależność Kościołów lokalnych od Kurii Rzymskiej i reforma organów zarządzających Kościołem Rzymskokatolickim to trzy z dziesięciu wymogów, jakie przyszłemu papieżowi stawia kardynał Godfried Danneels, arcybiskup Brukseli-Mechlen i przewodniczący belgijskiego episkopatu.
Swoje oczekiwania Danneels przedstawił podczas wczorajszej konferencji prasowej. Kardynał Danneels postrzegany jest jako jeden z najbardziej liberalnych hierarchów Kościoła Rzymskokatolickiego. Danneels głośno domaga się większego udziału kobiet w życiu Kościoła, nie widząc żadnych przeszkód w tym, aby na czele rzymskich kongregacji stały niewiasty. Już po śmierci Jana Pawła I w 1978 roku uważany był za jednego z możliwych faworytów do papieskiego tronu podczas kolejnej elekcji. Podczas zbliżającego się konklawe jest kandydatem z drugiego rzędu.
Kim jest kardynał Danneels?
Godfried Danneels urodził się 4 czerwca 1933 roku w Kanegem w zachodniej Flandrii. W 1957 roku przyjął święcenia kapłańskie, a po nich podjął studia filozoficzne i teologiczne najpierw w Leuven, a następnie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po obronie pracy doktorskiej z teologii był wykładowcą w seminarium duchownym w Bruges oraz na Uniwersytecie Katolickim w Leuven.
Danneels jest specjalistą od liturgii. Napisał wiele artykułów do Słownika Liturgii i aktywnie uczestniczył w soborowej reformie liturgicznej. Uznawany jest za jednego z ojców pierwszej konstytucji Soboru Watykańskiego II Sacrosanctum Concilium.
W 1977 roku Danneels przyjął sakrę biskupią i został mianowany przez papieża Pawła VI ordynariuszem Antwerpii. W 1979 Jan Paweł II mianował Danneelsa arcybiskupem Brukseli-Mechelen, a w 1983 kreował go na kardynała. Danneels zasłynął w 2001 roku, gdy podczas Synodu biskupów europejskich energicznie opowiadał się za niezależnością Kościołów lokalnych od zbiurokratyzowanej Kurii Rzymskiej. Hierarcha naraził się wielu konserwatystom za swoje wypowiedzi na temat antykoncepcji jako sposobu na walkę z Aids.
Kardynał o homoseksualizmie
Szokiem dla wielu katolików były niezwykle ciepłe stwierdzenia hierarchy na temat homoseksualizmu. W jednym z wywiadów Danneels stwierdził, że "homoseksualizm jest naturalną dyspozycją, podobnie jak heteroseksualizm, której nie da się zmienić. Znam doskonałych kapłanów, którzy są homoseksualistami." Gdy w 2004 roku kardynał Gustaaf Joos nazwał homoseksualistów zboczeńcami kardynał Danneels publicznie zdystansował się od wypowiedzi kolegi w urzędzie. Jego przychylność wobec homoseksualistów nie jest jednak absolutna: w 1999 roku Danneels suspendował dwóch duchownych, żyjących ze sobą.
Kardynał Danneels jest członkiem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary oraz Kongregacji ds. Duchowieństwa. Jako prymas Belgii kardynał Danneels niejednokrotnie konfrontowany był z trudnymi dla Kościoła wydarzeniami. Gdy w 1998 wybuchł w Belgii skandal pedofilski z udziałem księży kardynał Danneels dobrowolnie, jako pierwszy hierarcha, zeznawał w sądzie, jednakże zaprzeczył, że wiedział cokolwiek o nadużyciach kleru.