PolskaKara za własny strój do komunii

Kara za własny strój do komunii

Dzieciom, które ubiorą się na komunię w dowolne stroje, grozi uczestnictwo w osobnej mszy, a nie razem z kolegami.

– Siostra przygotowująca dzieci do tego sakramentu w jednej ze szkół podstawowych w podwarszawskich Markach narzuca rodzicom swoją wizję uroczystości, nie licząc się z ich zdaniem, oraz dyskryminuje dzieci – skarży się nasza Czytelniczka Agata, której córka w tym roku przystępuje do komunii. – Katechetka zaproponowała jednolite stroje pierwszokomunijne, początkowo wszyscy rodzice zaakceptowali jej pomysł – relacjonuje pani Agata. – Siostra stwierdziła, że w ten sposób rodzice nie będą musieli przepłacać. Przedstawiła nam trzy projekty sukienek, z których wybraliśmy jeden. Następnie bez naszej zgody zmieniła model sukienki. Okazało się, że jest ona brzydsza i droższa – dodaje Czytelniczka.

Pani Agata postanowiła sama kupić strój pierwszokomunijny dla swojej córki. Znalazła skromną sukienkę, z której jest zadowolona, dokupiła do niej niezbędne dodatki, wydała mniej, niż kosztowałby strój proponowany przez katechetkę. Podobnie postąpiło pięć innych mam. – Niestety, siostra nie zgodziła się, aby nasze córki przystępowały do Pierwszej Komunii w zakupionych przez nas sukienkach – żali się nasza Czytelniczka. – Początkowo odsyłała nas do innej parafii, potem straszyła oddzielną mszą pierwszokomunijną dla naszych dzieci. Zakończyło się tym, że za karę nasze córki będą siedziały w kościele w ostatnim rzędzie oraz nie będą sprawowały żadnych funkcji podczas mszy. Tu nie chodzi o nas, siostra krzywdzi dzieci – dodaje pani Agata.

Nasza Czytelniczka dzwoniła w tej sprawie do kurii archidiecezjalnej w Warszawie, gdzie dowiedziała się, że nie ma rozporządzenia nakazującego przystępowanie do komunii w jednolitych strojach. Również proboszcz parafii w Markach, z którym rozmawiała pani Agata, nie zabrania własnych strojów. Według księdza Grzegorza Kalbarczyka, kanclerza kurii archidiecezjalnej w Warszawie, w diecezji warszawskiej nie wydano rozporządzenia dotyczącego przystępowania do Pierwszej Komunii w jednolitych strojach. Biskupi jednak zachęcają, by stroje były jednolite.

Paweł Rozwód

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)