Kandydat na prezydenta Paragwaju zginął w katastrofie śmigłowca
Kandydat na prezydenta, jedna z najbarwniejszych postaci politycznych Paragwaju, 69-letni eksgenerał Lino Oviedo, który odegrał ważną rolę w obaleniu 35-letniej krwawej dyktatury Alfredo Stroessnera w 1989 r, zginął w sobotę wieczorem w wypadku śmigłowca.
W departamencie President Hayes, 500 km na północ od stolicy kraju Asuncion, znaleziono spalony śmigłowiec i wewnątrz zwęglone zwłoki Lino Oviedo, pilota i dwóch ochroniarzy polityka.
Rząd paragwajski niezwłocznie zwrócił się do międzynarodowych ekspertów o zbadanie przyczyn katastrofy.
Oviedo, popularny w społeczeństwie paragwajskim jako bohater zamachu stanu, który położył kres autorytarnym rządom Stroessnera, w 1990 r. został skazany na 10 lat więzienia za planowanie kolejnego przewrotu. Gdy wyszedł przed terminem na wolność, stanął na czele założonej przez siebie prawicowej partii Narodowy Związek Etycznych Obywateli.
W 2008 r. paragwajska prawica postawiła na niego jako kandydata do prezydentury, który miał zagrodzić drogę do wyboru na prezydenta emerytowanego biskupa katolickiego i profesora teologii Fernando Lugo. W swym programie Lugo obiecywał zmianę sytuacji, w której 4 proc. właścicieli ziemskich kontroluje w Paragwaju 89 proc. gruntów uprawnych.
Wybór Lugo na prezydenta położył kres trwającej 61 lat dominacji Partii Colorado, która popierała dyktaturę Stroessnera.
Lino Oviedo, jako rywal Lugo, uzyskał w wyborach trzecie miejsce, uzyskując blisko 31 proc. głosów.
Obecny prezydent Paragwaju Federico Franco złożył hołd b. generałowi Oviedo jako "bohaterowi wydarzeń, które położyły kres dyktaturze Stroessnera".
Geopolityczne i strategiczne znaczenie Paragwaju polega na tym, że jest 12. na świecie potentatem hydroenergetycznym. Jego zasoby wodne przewyższają zasoby Hiszpanii, Portugalii i Francji razem wzięte. Największa na świecie zapora wodna Itaipu na rzece Parana dostarcza energii elektrycznej, która pokrywa znaczną część zapotrzebowania Brazylii.