Kandydat na prezydenta oskarżony o próbę gwałtu
Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego i prawdopodobny kandydat na prezydenta Francji, Dominique Strauss-Kahn został w nocy z soboty na niedzielę oskarżony przez prokuratorów Nowego Jorku o próbę gwałtu pokojówki, przemoc seksualną wobec niej i o bezprawne uwięzienie. Sam Strauss-Kahn zaprzecza oskarżeniom.
Strauss-Kahn został zatrzymany tuż przed odlotem do Paryża, na około 10 minut przed startem, gdy był już na pokładzie samolotu Air France.
Detektywi, którzy śledzili Strauss-Kahna i nakazali przedstawicielom władz lotniska aresztowanie go, prowadzą śledztwo w sprawie brutalnego ataku na pracownicę hotelu Sofitel New York, w samym centrum nowojorskiej dzielnicy teatrów.
Szef MFW został przekazany policji na Manhattanie, która poinformowała w kilka godzin po jego aresztowaniu, że w jeszcze w nocy z soboty na niedzielę (czasu lokalnego) zostanie on oskarżony o bezprawne uwięzienie, próbę gwałtu i przemoc seksualną wobec pokojówki.
Aresztowanie Strauss-Kahna, dyrektora MFW i znanego działacza francuskiej Partii Socjalistycznej pod zarzutem próby gwałtu to dla socjalistów "grom z jasnego nieba" - powiedziała szefowa tej partii, Martine Aubry.
- Wiadomości, które od nocy przychodzą do nas z Nowego Jorku brzmią jak grom z jasnego nieba. Jestem, jak wszyscy, całkowicie zszokowana. Oczekuję, że wszyscy będą szanować zasadę domniemania niewinności. Proszę więc, aby członkowie naszej partii pozostali zjednoczeni i odpowiedzialni - powiedziała.
Strauss-Kahn jest nie tylko prezesem MFW, ale też prawdopodobnym kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich we Francji w 2012 roku.
We Francji nazywany jest od swoich inicjałów DSK. Według sondaży, byłby zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich, które odbędą się 22 kwietnia i 6 maja 2012 roku. Dotychczas jednak nie ogłosił on oficjalnie, czy będzie kandydował. Jego kadencja w MFW upływa w 2012 roku, gdyby więc wystartował w tegorocznych socjalistycznych prawyborach musiałby przedterminowo odejść ze swojego obecnego stanowiska.
Z ogłaszanych w ostatnich tygodniach sondaży wynika, że obecny szef MFW wygrałby wybory prezydenckie we Francji wiosną 2012 r., pokonując zdecydowanie w drugiej turze obecnego prezydenta. Inne sondaże, też dające zwycięstwo DSK, wskazują, że do drugiej tury zamiast obecnej głowy państwa, zakwalifikowałaby się szefowa ultraprawicowego, nacjonalistycznego Frontu Narodowego, Marine Le Pen.
We Francji DSK został ostatnio skrytykowany za kosztowny styl życia po tym, jak media pokazały go wsiadającego do luksusowego porsche.
Adwokat Dominique'a Strauss-Kahna w Waszyngtonie William Taylor oświadczył, że jego klient zapewnia, że jest niewinny. Zapytany przez francuską agencję, czy oznacza to, że Kahn nie popełnił zarzucanych mu czynów odpowiedział, że tak. Odmówił jednak innych komentarzy w tej sprawie.
Również w niedzielę rzecznik francuskiego rządu Francois Baroin zaapelował w tej sprawie o poszanowanie zasady domniemania niewinności. Przypomniał, że należy być ostrożnym w osądach. - Musimy być bardzo rozważni w analizach, komentarzach i wyciąganiu wniosków - powiedział Baroin w telewizji France 2 dodając, że stanowiskiem francuskiego rządu pozostaje poszanowanie zasady domniemania niewinności.
MFW w pierwszym oświadczeniu wydanym po aresztowaniu swojego dyrektora zapewnił, że Fundusz pozostaje "w pełni funkcjonalny" oraz że organizacja nie będzie komentować tej sprawy.
- MFW pozostaje w pełni funkcjonalny i operacyjny - zapewniła jego rzeczniczka Caroline Atkinson w krótkim komunikacie.
Fala zarzutów pod adresem popularnego polityka została skomentowana w telewizji i w tygodniku "L'Express" przez jego zwolenników jako element brutalnej kampanii oszczerstw, jaką rozpętać miało środowisko Sarkozy'ego, dla którego Strauss-Kahn jest szczególnie niebezpiecznym rywalem w nadchodzących wyborach. W sobotę "L'Express" napisał na swych stronach internetowych, że zdaniem bliskiego prezesowi MFW Jean-Marie Le Guena, ataki na DSK "pochodzą wprost z otoczenia" prezydenta i są "zorkiestrowane przez (Pałac) Elizejski".
NYT przypomina, że zabiegi Sarkozy'ego w 2007 roku o to, by DSK otrzymał funkcję prezesa MFW były interpretowane, jako manewr polityczny mający na celu usunięcie wpływowego politycznego przeciwnika z centrum francuskiej sceny politycznej