Kandydat na premiera Ukrainy: kraj nasz jest w stanie krytycznym
Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła Mykołę Azarowa na stanowisku nowego szefa rządu. Jego kandydaturę poparło w głosowaniu 242 deputowanych w 450-osobowej izbie. Azarow oświadczył, że państwo ukraińskie znajduje się w stanie krytycznym, lecz jego ekipa ma program walki z kryzysem. Za główne zadanie przyszłego rządu 63-letni Azarow uznał uchwalenie budżetu na bieżący rok.
Azarow został wysunięty jako kandydat na premiera przez prezydenta Wiktora Janukowycza, na wniosek powołanej w czwartek koalicji prezydenckiej Partii Regionów Ukrainy, Komunistycznej Partii Ukrainy i Bloku przewodniczącego parlamentu Wołodymyra Łytwyna.
- Dla przyjęcia budżetu potrzebujemy miesiąca. Dziś mamy 11 marca, co oznacza, że 11 kwietnia budżet zostanie wniesiony na rozpatrzenie w Radzie Najwyższej (parlamencie) - powiedział Azarow przed głosowaniem nad jego kandydaturą w 450-osobowej izbie.
"Stabilność i Reformy" - nowa koalicja Ukrainy
W Radzie Najwyższej Ukrainy ogłoszono powstanie nowej koalicji parlamentarnej o nazwie "Stabilność i Reformy". Kandydatem na nowego premiera został Mykoła Azarow.
Jak poinformował przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn, nową większość utworzyły: Partia Regionów Ukrainy prezydenta Wiktora Janukowycza, Komunistyczna Partia Ukrainy i Blok Wołodymyra Łytwyna.
Ugrupowania nowej koalicji dysponują ogółem 219 mandatami. Według Łytwyna podpisy pod umową koalicyjną złożyło tymczasem 235 deputowanych w 450-osobowym parlamencie.
Choć Łytwyn nie podał, z jakich klubów pochodzi dodatkowych 16 posłów, obserwatorzy twierdzili wcześniej, że do koalicji przystąpi po kilku przedstawicieli części bloku Nasza Ukraina-Ludowa Samoobrona (NU-LS) oraz Bloku zdymisjonowanej w ubiegłym tygodniu premier Julii Tymoszenko (BJuT). Dwa ostatnie ugrupowania oznajmiły, że przechodzą do opozycji.
Nowa koalicja ogłosiła już nazwisko kandydata na nowego premiera. Według Hanny Herman, wiceszefowej administracji Janukowycza, jest nim były minister finansów, bliski współpracownik prezydenta, Mykoła Azarow.
Powołanie koalicji "Stabilność i Reformy" stało się możliwe po zainicjowanej przez Partię Regionów zmianie ustawy o porządku tworzenia większości parlamentarnej.
Wcześniej koalicja mogła być powoływana wyłącznie przez kluby parlamentarne. We wtorek Rada Najwyższa przegłosowała nowelizację ustawy, zgodnie z którą koalicja może być tworzona przez kluby i przez deputowanych. W środę zmiany te zostały zatwierdzone podpisem prezydenta Janukowycza.
Poprzednia koalicja, do której wchodził BJuT, NU-LS i Blok Łytwyna została rozwiązana 2 marca. Dzień później, 3 marca, parlament wyraził wotum nieufności dla rządu premier Tymoszenko.
Jarosław Junko