Kandydaci w wyborach samorządowych zawieszają kampanię
W związku z tragedią w kopalni "Halemba" w
Rudzie Śląskiej i ogłoszeniem dni żałoby narodowej kolejni
kandydaci startujący w wyborach samorządowych zawiesili w czwartek
prowadzenie kampanii. Premier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński
zgodnie z zapowiedzią odwołał spotkania z wyborcami w kraju.
Kampanię wstrzymali w czwartek kandydaci na prezydenta Warszawy: Kazimierz Marcinkiewicz (PiS) i Hanna Gronkiewicz-Waltz (Platforma Obywatelska).
Marcinkiewicz poinformował, że wycofał wszystkie elementy kampanii, w tym radiowe i telewizyjne spoty wyborcze. Biuro prasowe PO podało zaś, że Hanna Gronkiewicz-Waltz odwołała zaplanowane spotkania wyborcze. W czwartek rano odbyła się jeszcze rozmowa kandydatki z uczestnikami Powstania Warszawskiego.
Kampanię wstrzymali kandydaci na prezydenta Poznania - Maria Pasło-Wiśniewska (PO) i ubiegający się o reelekcję Ryszard Grobelny (niezależny), o czym poinformowały w czwartek sztaby wyborcze kandydatów.
Taką samą decyzję podjęli kandydaci na prezydenta w Białymostoku - Marek Kozłowski (PiS) i Tadeusz Truskolaski (PO). Kozłowski odwołał wszystkie spotkania i debaty i wycofał materiały wyborcze z radia i telewizji. Sztab wyborczy Tadeusza Truskolaskiego podkreślił, że prowadzanie kampanii w takiej sytuacji "byłoby niestosowne".
Szef sztabu wyborczego PiS w Białymstoku Mariusz Kamiński poinformował, że odwołana została planowana na czwartek wizyta premiera w kilku miastach województwa podlaskiego, m.in. w Białymstoku i Łomży. Jarosław Kaczyński nie pojedzie także do Ostrołęki (mazowieckie), gdzie wieczorem miał się spotkać z mieszkańcami.
Publiczne Radio Białystok poinformowało, że zrezygnowało z planowanej na czwartek emisji debaty wyborczej obu kandydatów na prezydentów miasta. Podobnie uczynił białostocki oddział TVP, który razem z radiem przygotował i nagrał już debaty dla kandydatów na prezydenta Białegostoku i Łomży. Obie nie zostaną wyemitowane zarówno na życzenie sztabów wyborczych, jak i w związku z takimi wytycznymi z TVP. Przerwana została kampania wyborcza w Lublinie. Wszystkie publiczne spotkania odwołał kandydat PO na prezydenta Adam Wasilewski; tak samo zrobiła rywalizująca z nim Izabella Sierakowska (Lewica i Demokraci). Sierakowska na konferencji prasowej w czwartek przekazała wyrazy współczucia rodzinom górników, których dotknęła tragedia. Poinformowała, że pieniądze zaoszczędzone z powodu skrócenia kampanii - ok. 10 tys. zł - przeznaczy na potrzeby lubelskich domów kultury.
W Krakowie sztab wyborczy PiS poinformował, że kandydat tej partii na prezydenta Krakowa Ryszard Terlecki ograniczył do minimum prowadzenie kampanii. W czwartek kandydat rozesłał jeszcze do krakowian list internetowy za pomocą poczty elektronicznej. "Chcę być prezydentem Krakowian, bo kocham Kraków" - napisał.
"Wiem, jak dobierać prawych i kompetentnych współpracowników, aby rządzić uczciwie i z odwagą. Potrafię łączyć ludzi, zapraszać do działania specjalistów, budować klimat współpracy. Jestem otwarty na współdziałanie" - zapewnił Terlecki.
Odwoływane są także konferencje prasowe. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak zrezygnował ze spotkania z dziennikarzami w Szczecinie. Wiceszef Samoobrony Janusz Maksymiuk odwołał planowaną na piątek konferencję w Opolu, na której miał podsumować przebieg kampanii samorządowej Samoobrony.
Ogłoszona przez prezydenta żałoba narodowa potrwa do północy w sobotę.
Druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się w niedzielę.