Trwa ładowanie...

Kancelaria prezydenta: pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się 12 listopada

Pierwsze posiedzenie Sejmu rozpocznie się w czwartek, 12 listopada o godz. 13, a pierwsze posiedzenie Senatu - w czwartek, 12 listopada o godz. 17 - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.

Share
Kancelaria prezydenta: pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu odbędą się 12 listopada
Źródło: Newspix, Fot: DAMIAN BURZYKOWSKI
d46ps14

- Pan prezydent podpisał również postanowienie o wyznaczeniu marszałków seniorów Sejmu i Senatu, którzy będą prowadzili obrady. Marszałkiem seniorem został wyznaczony w Sejmie poseł Kornel Morawiecki, natomiast marszałkiem seniorem do prowadzenia pierwszego posiedzenia obrad Senatu - Barbara Borys-Damięcka - poinformowała Sadurska.

Zgodnie z nakładanymi przez konstytucję terminami inauguracyjne posiedzenia Sejmu i Senatu najpóźniej muszą się odbyć 24 listopada. Inaugurujące nową kadencję posiedzenia obu izb zwołuje prezydent.

d46ps14

Po wyborach z 25 października, które wygrało PiS, rząd Ewy Kopacz kończy urzędowanie. Zgodnie z konstytucją, premier Kopacz złoży dymisję na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji.

Według ustawy zasadniczej prezydent desygnuje nowego premiera, który proponuje skład rządu. Prezydent na powołanie szefa rządu z pozostałymi jego członkami i odebranie przysięgi od nowo powołanej Rady Ministrów ma 14 dni od dnia pierwszego posiedzenia Sejmu.

Najpóźniej 14 dni po powołaniu, premier przedstawia program działania rządu (wygłasza expose) i składa wniosek o wotum zaufania dla rządu, którego udziela Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zapowiedziała w czwartek, że skład rządu przedstawi w najbliższych dniach.

d46ps14

Podziel się opinią

Share
d46ps14
d46ps14
Więcej tematów