Trwa ładowanie...

Kanadyjski naukowiec chce wyhodować "kurczakozaura"

Kanadyjski paleontolog Hans Larsson, który przez lata poszukiwał skamieniałości prehistorycznych zwierząt, chce teraz stworzyć żywą istotę, manipulując genami kurcząt - informuje agencja AFP.

Kanadyjski naukowiec chce wyhodować "kurczakozaura"Źródło: AFP, fot: Vanderlei Almeida
d1uzgxd
d1uzgxd

Larsson, który pracuje w Katedrze makroewolucji na Uniwersytecie McGill w Montrealu, próbuje odbudować u ptaków cechy charakterystyczne dla dinozaurów, które wyginęły miliony lat temu, dzięki manipulacjom genetycznym na embrionach kurczaków.

Badania te wciąż jeszcze są w powijakach, ale jego zdaniem mogłyby pewnego dnia doprowadzić do powstania prehistorycznego gada. Larsson podkreśla, że wyrzekł się podobnych ambicji ze względów etycznych i praktycznych. Budowa inkubatora dinozaurów byłaby jego zdaniem bardzo szerokim przedsięwzięciem. Jego celem jest zilustrowanie ewolucji.

- Jeśli udałoby mi się pokazać, że u ptaków istnieje możliwość rozwinięcia cech anatomicznych dinozaurów, pozwoliłoby to udowodnić na nowo, że ptaki pochodzą bezpośrednio od dinozaurów - wyjaśnia naukowiec, który na badanie ptaków poświęcił 10 lat.

Projekt zgodziło się finansować kilka kanadyjskich towarzystw naukowych i National Geographic. Pomysł badań narodził się w wyniku rozmów Larssona z amerykańskim paleontologiem Jackiem Hornerem, który był konsultantem przy filmie "Park Jurajski", a w swojej najnowszej książce "Jak zbudować dinozaura" przywołuje eksperymenty z embrionami kurczaków jako przykłady prób stworzenia "kurczakozaura".

d1uzgxd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uzgxd
Więcej tematów