Trwa ładowanie...
d4aj126
03-07-2006 06:32

Kampania na rzecz zdrowego i przyjaznego miejsca pracy

Ruszyła kampania skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw nowych krajów Unii Europejskiej oraz Bułgarii i Rumunii.

d4aj126
d4aj126

Troska o zdrowie i bezpieczeństwo w miejscu pracy zwiększa wydajność firmy oraz jest gwarantem jej sukcesu na rynku. Inicjatywa „Zdrowe i Przyjazne Miejsce Pracy” to integralna cześć programu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy. Odbywa się ona na rzecz ułatwienia pracodawcom i pracownikom dostępu do wysokiej jakości informacji i narzędzi potrzebnych do stworzenia bezpiecznego, zdrowego i wydajnego miejsca pracy.

Cykl 36 seminariów w 12 krajach państw uczestniczących daje szansę poznania praktycznych wskazówek do oceny ryzyka w pracy. Inicjatywa ta odnosi się bezpośrednio do specyficznych potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw.

Europejską kampanię rozpoczęło polskie seminarium mające miejsce 30 czerwca Warszawie. Cała akcja potrwa do listopada br., obejmując swoim zasięgiem Cypr, Czechy, Estonię, Węgry, Łotwę, Litwę, Maltę, Polskę, Słowację, Słowenię oraz Bułgarię i Rumunię. W Polsce odbędzie się 5 seminariów: 30 czerwca w Warszawie, 8 września w Gdańsku, 29 września w Krakowie, 4 października w Białymstoku, 16 października w Poznaniu.

Kampania informacyjna „Zdrowe i Przyjazne Miejsce Pracy” jest częścią prowadzonej przez Agencję inicjatywy mającej na celu opracowanie prewencyjnego programu kształtującego kulturę bezpiecznej i zdrowej pracy w Europie. Służy ona podniesieniu świadomości najważniejszych reguł bezpiecznej i zdrowej pracy, takich jak: potrzeba przeprowadzenia oceny ryzyka w miejscu pracy, zaangażowanie pracowników we wszelkie programy prewencyjne czy dzielenie się wiedzą dotyczącą tzw. „dobrej praktyki”.

d4aj126

Agencja opracowała Poradnik wspomagający ocenę ryzyka pracy. Narzędzie to umożliwia zarówno pracownikom jak i pracodawcom analizę i ocenę środowiska pracy w kontekście wymagań konkretnego sektora. Praktyczny list kontrolny, zawierający pola wyboru ze szczegółowymi opisami możliwych sytuacji, ułatwia szybki i prosty przegląd bieżącej sytuacji w firmie oraz dostarcza rad i wskazówek jak zmienić i ulepszyć środowisko pracy.

Trzydzieści sześć seminariów zostanie przeprowadzonych w dziesięciu Państwach, najmłodszych członkach Unii Europejskiej, oraz w dwóch krajach starających się o wstąpienie do UE – Bułgarii i Rumunii.

Pracodawcy i pracownicy chcący wziąć udział w nieodpłatnych seminariach „Zdrowe i Przyjazne Miejsce Pracy” na terenie Polski, mogą zarejestrować się wysyłając swoje zgłoszenie na adres: osha@primum.pl lub wikli@ciop.pl. Seminaria te mają charakter czysto praktyczny i są skrojone na potrzeby małych i średnich przedsiębiorstw. Wysokiej klasy specjaliści będą dzielić się swoją wiedzą, pokazując w jaki sposób stworzenie zdrowego środowiska pracy wpływa pozytywnie na zwiększanie efektywności i wydajności firmy.

W komentarzu do pierwszego seminarium „Zdrowe i przyjazne miejsce pracy” Hans – Horst Konkolewsky, Dyrektor Europejskiej Agencji Bezpiecznego i Zdrowego Miejsca Pracy, powiedział: „Małe przedsiębiorstwa są istotnym czynnikiem napędzającym europejską gospodarkę i zatrudniają prawie 75 proc. pracowników na rynku. Niestety, to w tych przedsiębiorstwach najczęściej mają miejsce wypadki oraz kłopoty zdrowotne związane z wykonywaną pracą. Nasze przesłanie do małych i średnich przedsiębiorstw, uczestniczących w ramach 12 państw w Inicjatywie na rzecz Zdrowego i Przyjaznego Miejsca Pracy, jest jasne: idea bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy, jako istotna część strategii przedsiębiorstw, nie tylko zredukuje koszty związane z obrażeniami i zachorowaniami, ale wpłynie także korzystnie na jakość wykonywanej pracy i wydajność firmy.”

Praktyczne wskazówki oraz narzędzia oceny czynników ryzyka, uwzględniające obszary działania przedsiębiorstw, dostępne są na poświęconej temu zagadnieniu, wielojęzycznej stronie: http://hwi.osha.europa.eu. Kampania jest aktywnie wspierana publikacjami, ogłoszeniami oraz współpracą z mediami.

d4aj126
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4aj126
Więcej tematów