Trwa ładowanie...
d39pxa8
04-12-2006 13:10

Kampania billboardowa i komiks na 25. rocznicę pacyfikacji "Wujka"

Kampania billboardowa na terenie całego
kraju, komiks, film emitowany na telebimie umieszczonym na
katowickim Rynku, oratorium "Tu Es Petrus" w Spodku - to tylko
niektóre z wydarzeń towarzyszących obchodom 25. rocznicy
pacyfikacji kopalni "Wujek" w Katowicach na początku stanu
wojennego.

d39pxa8
d39pxa8

16 grudnia 1981 r. od milicyjnych kul zginęło tam 9 górników, kilkudziesięciu zostało rannych.

Organizatorzy tegorocznych obchodów przyjęli założenie, że mają one mieć otwarty charakter, tak by mogło w nich wziąć udział jak najwięcej ludzi i by dotrzeć z przekazem o wydarzeniach sprzed 25 lat do tych, którzy o nich niewiele wiedzą, przede wszystkim do młodzieży.

25-lecie "Solidarności" pokazało, że można inaczej, a nie tak jak zawsze. Przez wiele lat nasze rocznice obchodziliśmy we własnym, węższym gronie, potem dziwiliśmy się, czemu zwłaszcza młodzi ludzie nie wiedzą, co to za rocznica. Dlatego obchody 25. rocznicy wydarzeń w kopalni "Wujek" są inne, wychodzimy szerzej do ludzi- powiedział podczas konferencji prasowej w Katowicach przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" Piotr Duda.

Przyświecało nam założenie, żeby nie można było spędzić na Śląsku tych kilku dni, nie zauważywszy, że odbywają się te obchody- dodał wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski. Podkreślił, że obok uczczenia i upamiętnienia tych dramatycznych wydarzeń i ich bohaterów uroczystości służą też budowaniu tożsamości regionalnej i narodowej.

d39pxa8

Główne obchody z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbędą się w rocznicę tragicznych wydarzeń, 16 grudnia. Po mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego zaplanowano uroczystość i Apel Poległych pod Krzyżem - Pomnikiem przy kopalni "Wujek", następnie w Górnośląskim Centrum Kultury prezydent wręczy odznaczenia państwowe, odbędzie się też koncert - oratorium Missa de Spe - Msza nadziei Stefana Sendeckiego do tekstów ks. Jerzego Szymika.

Dzień wcześniej, 15 grudnia, w katowickim Spodku odbędzie się oratorium Piotra Rubika "Tu Es Petrus". Bilety na to widowisko będą od 5 grudnia dostępne bezpłatnie w kasach "Spodka" - można odebrać maksymalnie 2 bilety.

12 grudnia w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się sesja popularnonaukowa "Grudzień 1981 w województwie katowickim", zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, a 13 grudnia w Archikatedrze Chrystusa Króla - uroczysta msza święta w intencji ofiar stanu wojennego połączona z odsłonięciem tablicy pamiątkowej.

Obchodom towarzyszą wydarzenia dodatkowe. W 8 największych polskich miastach o dramacie w "Wujku" przypominać będzie 200 billboardów i 350 citylightów. Lada dzień ukaże się komiks przedstawiający wydarzenia w "Wujku" oczami syna rannego górnika, od 16 grudnia będzie można kupić znaczek i kopertę upamiętniające rocznicę, wyemitowane przez Pocztę Polską. Na Rynku w Katowicach 16 grudnia pojawi się telebim, na którym wyświetlany będzie krótki film, również przypominający o rocznicy.

d39pxa8

Nie zabraknie też nawiązań do pacyfikacji kopalni "Manifest Lipcowy", która miała miejsce 15 grudnia; tam również użyto broni i byli ranni, oraz do najdłuższego podziemnego strajku w Europie - w kopalni "Piast" w Bieruniu.

Uroczystości współorganizują śląsko-dąbrowska "S", Społeczny Komitet Pamięci Górników Poległych 16 grudnia 1981 r., wojewoda śląski i prezydent Katowic. Budżet całego przedsięwzięcia to ok. 0,5 mln zł. W jego finansowanie włączyło się wielu sponsorów.

d39pxa8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39pxa8
Więcej tematów