Kamery w szkołach będą dofinansowane przez państwo
Kamery w szkołach będą dofinansowywane przez
budżet państwa zdecydował rząd przyjmując uchwałę i wydając
rozporządzenie w tej sprawie. O decyzji Rady Ministrów
poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej na swojej
stronie internetowej.
Jak czytamy w zamieszczonym tam liście wiceministra edukacji Sławomira Kłosowskiego, dotyczącym decyzji rządu, wdrożenie programu "Monitoring wizyjny w szkołach i placówkach" powinno bezpośrednio wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa osób przebywających na terenie szkół i placówek oświatowych, a co za tym idzie, zmniejszenie rozmiarów zjawisk patologicznych w środowisku szkolnym.
"Doświadczenie innych krajów, a także niektórych szkół polskich wskazuje, że monitoring wizyjny jest skutecznym, a zarazem najprostszy sposobem podniesienia bezpieczeństwa uczniów i wychowanków, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z liczną rzeszą młodzieży, tj. w szkołach i placówkach z dużą liczbą oddziałów, w zespołach szkół, a także w placówkach, w których wymagane jest stosowanie specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania. Już teraz na poziomie lokalnym podejmowane są przedsięwzięcia związane uruchamianiem i rozbudową miejskich i osiedlowych sieci monitoringu wizyjnego" - napisał Kłosowski.
Jak poinformowała Anna Żdan z biura informacji i promocji MEN Rada Ministrów podjęła uchwałę i wydała rozporządzenie w sprawie monitoringu w środę. W liście wiceministra była umieszczona błędna data, z której wynikało, że decyzje podjęto w poniedziałek.
Według szacunków rządu, jeżeli z dofinansowani skorzystają wszystkie uprawnione szkoły publiczne, będzie to kosztowało budżet państwa ponad 100 mln zł.
Według załącznika do uchwały, szkoła może liczyć na pokrycie 80% kosztów zakupu i instalacji monitoringu wizyjnego w wersji standardowej lub w wersji z dodatkowym wyposażeniem albo 90% kosztów modernizacji lub rozbudowy zestawu kamer już działających w szkole.
O dofinansowanie mogą ubiegać się wszystkie organy prowadzące szkoły, czyli jednostki samorządu terytorialnego, inne osoby prawne, osoby fizyczne oraz ministerstwa prowadzące szkoły branżowe czyli np. ministerstwo środowiska prowadzące szkoły leśne lub ministerstwo kultury prowadzące szkoły artystyczne.
Monitoring będzie dofinansowywany w szkołach, do których chodzi ponad 200 uczniów oraz w mniejszych placówkach, w których na bezpieczeństwo musi być położony specjalny nacisk, np. w szkołach przy zakładach poprawczych.
Standardowy zestaw monitorujący musi się składać z co najmniej dwóch kamer, umożliwiających rejestrację tego, co się dzieje przy wejściu do szkoły od wewnątrz i z zewnątrz. Kamery muszą rejestrować obraz w kolorze i w rozdzielczości wystarczającej do identyfikacji osób. Do stałej obserwacji obrazu przekazywanego przez kamery szkoła musi mieć też kolorowy monitor. Nagrania z kamer szkoła musi przechowywać przez co najmniej 30 dni.
Taki zestaw do monitoringu powinien ponadto umożliwiać włączenie szkoły lub placówki do lokalnej sieci monitoringu w danej miejscowości.
Dofinansowanie monitoringu jest częścią rządowego programu wspierania bezpieczeństwa w szkołach. Uchwały głosi, że rząd będzie wspierał szkoły w zapewnieniu bezpieczeństwa uczniom w latach 2007-2009. Jeżeli program będzie się cieszył dużym zainteresowaniem, rząd nie wyklucza kontynuowania go w następnych latach.
W tym roku instytucja ubiegająca się o dotację musi złożyć wniosek o dofinansowanie monitoringu do 21 września.