Kambodża: "Pierwsza dama" Czerwonych Khmerów wyjdzie na wolność
Ieng Thirith, najwyższa rangą kobieta w kierownictwie Czerwonych Khmerów, najprawdopodobniej zostanie wypuszczona na wolność, ponieważ pogarszający się stan zdrowia wyklucza jej udział w procesie - poinformował trybunał ds. zbrodni tego reżimu.
Trybunał działający pod egidą ONZ podał w oświadczeniu, że 80-letnia Ieng Thirith najprawdopodobniej cierpi na postępującą chorobę Alzheimera.
- W najbliższej przyszłości nie ma szans na postawienie oskarżonej przed sądem. Eksperci potwierdzili, że wyczerpano wszystkie możliwości leczenia, a upośledzenie zdolności poznawczych oskarżonej jest prawdopodobnie nieodwracalne - poinformowano. Dlatego też Ieng "jest niezdolna do odpowiadania przed sądem".
Czwartkowa decyzja trybunału podtrzymuje orzeczenie sprzed roku, na mocy którego proces wstrzymano do czasu uzyskania ekspertyzy medycznej o stanie zdrowia oskarżonej. Uznano wtedy, że Ieng Thirith cierpi na kłopoty z pamięcią, demencję starczą i prawdopodobnie chorobę Alzheimera.
Jak poinformował rzecznik trybunału Neth Pheaktra, jeśli prokuratura nie zgłosi apelacji, Ieng Thirith najprawdopodobniej zostanie zwolniona z aresztu w najbliższy piątek.
W oświadczeniu trybunał podkreślił, że zwolnienie Ieng Thirith z aresztu nie oznacza, iż zarzuty wobec niej zostaną wycofane i nie przesądza to o jej winie lub niewinności. Trybunał będzie co rok konsultował się z lekarzami na temat stanu jej zdrowia w nadziei na to, że postępy w medycynie umożliwią postawienie jej przed sądem. Do tego czasu Ieng Thirith ma zakaz opuszczania kraju oraz kontaktowania się z innymi oskarżonymi z wyjątkiem jej męża, byłego ministra spraw zagranicznych Ieng Sary'ego.
Za rządów Czerwonych Khmerów Ieng Thirith zajmowała stanowisko ministra do spraw socjalnych. Jest także szwagierką lidera Khmerów Pol Pota, zmarłego w 1998 roku. Była jedyną kobietą w ścisłym kierownictwie Czerwonych Khmerów i z tego racji nazywano ją "pierwszą damą" zbrodniczego reżimu.
Ieng Thirith należy do wąskiej grupy najwyższych żyjących przedstawicieli Czerwonych Khmerów. Oprócz niej są to: główny ideolog reżimu i prawa ręka Pol Pota 86-letni Nuon Chea, były prezydent Kambodży 81-letni Khieu Samphan oraz były minister spraw zagranicznych 87-letni Ieng Sary.
Trybunał, działający pod egidą ONZ, został powołany w 2003 roku, ale pracę rozpoczął dopiero w lipcu 2006 roku. Jedynym skazanym do tej pory przez oenzetowski trybunał jest Kaing Guek Eav, alias "Duch", były naczelnik więzienia S-21 w stolicy Kambodży, w którym około 15 tysięcy ludzi poddano przed egzekucją torturom. W lipcu 2010 roku skazano go na 30 lat.