Trwa ładowanie...
d4g7cyx

Kalinowski: UE zmieni stanowisko w sprawie dopłat

Wicepremier i minister rolnictwa Jarosław Kalinowski powiedział w poniedziałek, że Unia Europejska zmieni swoje stanowisko w sprawie dopłat bezpośrednich dla rolników. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że będzie zmiana stanowiska Unii Europejskiej w sprawie dopłat bezpośrednich - stwierdził szef resortu rolnictwa.
Share
d4g7cyx

Rządy unijne utrzymywały dotąd, że rolnikom z nowych państw członkowskich w pierwszych latach po przystąpieniu do Unii takie dopłaty się nie należą.

Dopłaty wprowadzano w Unii w 1993 r. dla zrekompensowania obniżki cen płodów rolnych. Obecnie stały się jednak instrumentem wsparcia dochodów rolniczych niezwiązanym bezpośrednio z produkcją i stanowią już około trzech czwartych wszystkich subwencji rolnych wypłacanych z unijnej kasy. W przypadku Polski w pełnym wymiarze mogłyby sięgać, według różnych szacunków i metod liczenia, 2,5-4 mld euro rocznie.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej coraz częściej zapowiadają, że zaproponują przyznanie nowym członkom dopłat od pierwszego roku po wejściu do Unii, ale nie w pełnym wymiarze, lecz na zasadzie stopniowego obejmowania nimi rolników.(kar)

d4g7cyx

Podziel się opinią

Share
d4g7cyx
d4g7cyx
Więcej tematów