Trwa ładowanie...
d3fh2lg
d3fh2lg

Kalifornia zagrożona zalaniem przez globalne ocieplenie klimatu

Poziom wód oceanicznych u wybrzeży Kalifornii może wzrosnąć do roku 2100 bardziej niż w innych rejonach świata, co grozi zalaniem znacznych obszarów - ostrzegli naukowcy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d3fh2lg

Ostatnie badania wykazały, że w rezultacie ocieplania się klimatu poziom wód u wybrzeży Kalifornii może podnieść się do końca bieżącego stulecia o 42 do 167 cm, w zależności od rejonu, w porównaniu z poziomem z roku 2000.

Ta ostatnia wartość jest wyższa niż przewidywany średni wzrost poziomu wód morskich na świecie, który wynosi od 50 do 140 cm - głosi raport federalnej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych.

Wzrost temperatury i wywołane nim topnienie powłoki lodowej Arktyki i Antarktydy a także zwiększanie się średniej temperatury wody morskiej, to nie jedyne zagrożenia - stwierdzają autorzy raportu. W przypadku Kalifornii dochodzi jeszcze ryzyko katastrofalnego trzęsienia ziemi, które nawiedza ten rejon średnio co kilkaset do 1000 lat.

Wstrząsy mogą podnieść poziom wód oceanicznych o dalszy metr a wówczas mogłoby dojść do prawdziwej Apokalipsy. Olbrzymia aglomeracja Los Angeles położona na niskim terenie na samym wybrzeżu, prawdopodobnie znalazłaby się pod wodą.

d3fh2lg

Podziel się opinią

Share
d3fh2lg
d3fh2lg
Więcej tematów