PolskaKalendarz wyborczy i powyborczy
Kalendarz wyborczy i powyborczy
27 października w wyborach samorządowych wybieraliśmy 46 835 radnych. Jednak kalendarz wyborczy zaczyna się datą 7 września - do tego czasu wójtowie, starostowie oraz marszałkowie musieli podać informacje o okręgach wyborczych.
15.10.2002 | aktual.: 10.11.2002 11:37
- do 7 września - podanie do publicznej wiadomości, w formie obwieszczenia informacji o okręgach wyborczych, ich granicach, numerach i liczbie radnych wybieranych w okręgu wyborczym oraz o wyznaczonej siedzibie terytorialnej komisji wyborczej dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, Rady m. st. Warszawy i rad dzielnic w m. st. Warszawie oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obowiązek ten spoczywa na wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach, marszałkach województwa.
- do 7 września - zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej lub właściwego komisarza wyborczego o utworzeniu komitetu wyborczego oraz o zamiarze zgłaszania kandydatów na radnych lub kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Obowiązek zawiadomienia spoczywa na komitetach wyborczych (z wyjątkiem komitetów dla małej gminy).
- do 12 września - powołanie przez komisarza wyborczego terytorialnych komisji wyborczych. W ich skład wejdą osoby zaproponowane przez pełnomocników komitetów wyborczych.
- do północy 27 września - zgłaszanie przez komitety wyborcze terytorialnym komisjom wyborczym list kandydatów na radnych, odrębnie dla każdego okręgu wyborczego dla wyborów do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw, Rady m. st. Warszawy i rad dzielnic w m. st. Warszawie.
- do 2 października - przyznanie przez Państwową Komisję Wyborczą, w wyborach do sejmików województw, jednolitych numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów w ponad połowie okręgów w wyborach do wszystkich sejmików województw.
- do 2 października - zgłaszanie przez komitety wyborcze gminnym komisjom wyborczym kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
- do 4 października - przyznanie przez komisarza wyborczego, w wyborach do rad powiatów, jednolitych numerów dla list tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych do więcej niż połowy rad powiatów na terenie województwa.
- do 6 października - powołanie przez zarządy gmin obwodowych komisji wyborczych.
- do 6 października - podanie do publicznej wiadomości przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, w formie obwieszczenia, informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz o wyznaczonych siedzibach obwodowych komisji wyborczych.
- do 12 października - rozplakatowanie obwieszczeń: a) właściwych terytorialnych komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na radnych zawierających numery list, dane o kandydatach umieszczone w zgłoszeniach list wraz z ewentualnymi oznaczeniami kandydatów i list, b) gminnych komisji wyborczych o zarejestrowanych listach kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, na których umieszczone są, w kolejności alfabetycznej nazwiska, imiona, wiek, wykształcenie, miejsce zamieszkania, nazwa komitetu zgłaszającego kandydata oraz nazwa partii politycznej, do której należy kandydat.
- do 12 października - rozpoczęcie nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach telewizji publicznej i publicznego radia.
- do 13 października – sporządzenie spisu wyborców przez urząd gminy.
- 25 października o godzinie 24.00 - zakończenie kampanii wyborczej.
- 27 października – głosowanie; odbywać się będzie w niedzielę w godzinach od 6 do 20.
- 10 listopada - druga tura wyborów - w gminach, w których żaden z kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast nie uzyska odpowiedniej większości głosów.
- do 12 listopada - wnoszenie protestów wyborczych związanych z głosowaniem 27 października przez wyborców lub pełnomocników zgłaszających listy kandydatów.
- do 24 listopada - wnoszenie protestów wyborczych związanych z głosowaniem 10 listopada przez wyborców lub pełnomocników zgłaszających listy kandydatów.
- do 24 listopada – usunięcie plakatów, haseł i ogłoszeniowych urządzeń wyborczych przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych.
- do 10 grudnia - usunięcie plakatów, haseł i ogłoszeniowych urządzeń wyborczych związanych z drugą turą głosowania na wójtów przez pełnomocników wyborczych komitetów wyborczych.
- do 27 stycznia 2003 r. - przedłożenie sprawozdań finansowych przez pełnomocników finansowych komitetów wyborczych.
- do 27 lutego 2003 r. - składanie zastrzeżeń do sprawozdań finansowych przez inne komitety i uprawnione organizacje społeczne.
- do 27 kwietnia 2003 r. - badanie, przyjęcie lub odrzucenie sprawozdań finansowych, udzielenie odpowiedzi na zastrzeżenia przez PKW lub komisarza wyborczego. (an)
Zobacz także:
www.pkw.gov.pl