Kalendarz pylenia 2023. Na co alergicy powinni uważać we wrześniu?
Wrzesień to miesiąc, w którym wiele roślin zaczyna przygotowania do zimy. Nie oznacza to jednak, że alergicy mogą liczyć na całkowite wytchnienie. W tym czasie osoby wrażliwe na pyłki wciąż mogą odczuwać ich stężenie w powietrzu. Jak prezentuje się kalendarz alergika na wrzesień?
Początek jesieni to czas, w którym wiele z gatunków roślin przestaje wydzielać pyłki. W tym okresie w powietrzu mogą jednak pojawić się alergeny, wywołane przez zarodki grzybów. To właśnie na nie najbardziej powinny uważać osoby uczulone.
Kalendarz alergika 203. Wrzesień. Alergicy wciąż mogą odczuwać uporczywe objawy
Rozpoczęcie i zakończenie okresu pylenia roślin oraz występowania w powietrzu zarodników grzybów mikroskopowych różni się, w zależności od regionu Polski. Przesunięcie sezonu alergicznego pomiędzy poszczególnymi terenami może wynieść nawet 2 tygodnie. Na które pyłki alergicy wciąż powinni uważać we wrześniu? Pomimo zmiany aury, w powietrzu wciąż może utrzymywać się duże stężenie pyłków traw i chwastów, babki zwyczajnej, pokrzywy, bylicy, komosy, i ambrozji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Co pyli we wrześniu? One będą doskwierać najbardziej
We wrześniu stężenie pyłków drzew i traw w powietrzu będzie spadać. Wysokie i bardzo wysokie stężenie osiągną natomiast zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria, które u wielu osób wywołują reakcje alergiczne. Ich stężenie zacznie spadać w trzeciej dekadzie miesiąca oraz w październiku.
Warto pamiętać, że na stężenie pyłków w powietrzu duży wpływ mają panujące warunki atmosferyczne. Najmniej alergennych cząsteczek występuje w czasie deszczu oraz po nim. Jesienna aura może więc znacznie zmniejszyć ich ilość w powietrzu.