PolskaKalejdoskop gospodarczy - 18 czerwca

Kalejdoskop gospodarczy - 18 czerwca

Rząd dyskutował wstępnie o założeniach makroekonomicznych do budżetu na 2003 rok. Zagadnieniom budżetu poświęci odrębne posiedzenie - poinformował rzecznik rządu Michał Tober.

18.06.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

  1. Deficyt handlu zagranicznego po czterech miesiącach tego roku spadł do 4.117,9 mln USD z 4.504,6 mln USD po czterech miesiącach 2001 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.
  1. RPP będzie kontynuować politykę wolnego kursu walutowego, ale jest gotowa do dyskusji o strategii kursowej w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej i unii monetarnej - poinformowali we wtorek prezydent i prezes NBP.
  1. Minister finansów Marek Belka powiedział we wtorek, że zamierza rozmawiać z Radą Polityki Pieniężnej o polityce kursowej prowadzonej długoterminowo, a nie o działaniach natychmiastowych.
  1. Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla przewoźników lotniczych; projekt zakłada przedłużenie tych gwarancji do końca 2002 roku - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
  1. Rząd chce przywrócić prawo do premii gwarancyjnej posiadaczom książeczek mieszkaniowych wykupującym mieszkania - spółdzielcze lokatorskie, komunalne i zakładowe. Ponadto chce umożliwić sfinansowanie z premii wkładu w TBS-ach.
  1. Rząd planuje przeznaczyć bezpłatnie lub za częściową opłatą zgromadzone przez Agencję Rynku Rolnego zapasy żywności na cele społeczne - poinformował rzecznik rządu Michał Tober.
  1. Objęcie podatkiem gruntów zadrzewionych i zakrzewionych oraz łąk i pastwisk, które stanowią całość z gruntami należącymi do gospodarstwa rolnego, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym.
  1. Przez cztery miesiące tego roku udzielono ponad 160 tys. kredytów na zakupów środków do produkcji rolniczej o wartości ponad 765 mln zł.
  1. Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG 20 spadł o 0,61% i wyniósł 1.315,95 pkt. Wzrósł kurs akcji 30 spółek, 62 spadł, a 23 nie zmienił się. Akcjami 18 firm nie handlowano.
  1. Złoty w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem umocnił się o 2,2 gr wobec dolara i osłabił o 0,8 gr w stosunku do euro, osiągając pod koniec notowań poziomy: 4,0285 za dolara i 3,821 za euro.
  1. Skarb Państwa nie przejmie akcji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA (SSPH) - poinformowało we wtorek Ministerstwo Skarbu Państwa.
  1. Niewykluczone, że inwestycje MG Rover w zakład Daewoo FSO na warszawskim Żeraniu będą związane z umowami offsetowymi - poinformowało źródło, zbliżone do kręgów transakcji offsetowych.
  1. Ministerstwo Skarbu Państwa sfinalizowało transakcję sprzedaży 35 proc. akcji Elektrowni Skawina SA za 24,8 mln USD firmie PSEG Poland Distribution BV, należącej do amerykańskiej grupy PSEG - poinformował resort.
  1. Nafta Polska zamierza zaproponować, aby inwestorów dla spółki produkującej nawozy, powstałej na bazie zrestrukturyzowanego sektora chemii ciężkiej, szukać m.in. wśród dostawców surowca - poinformował wiceprezes Nafty Marek Gutowski.
  1. Minister skarbu ogłosił we wtorek zaproszenie do rokowań w sprawie kupna minimum 10% akcji Zakładów Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów.
  1. 350 informacji o transakcjach podejrzanych to wynik rocznej współpracy banków i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej - poinformował na konferencji Jacek Uczkiewicz, Generalny Inspektor Informacji Finansowej.
  1. Wydatki w Polsce na uzyskanie dostępu do internetu i reklamę w nim mogą osiągnąć w 2006 roku 977 mln USD, wobec 641 mln USD w roku ubiegłym - wynika z raportu firmy badawczej PricewaterhouseCoopers.
  1. Agora planuje ogłosić wezwanie na akcje AMS po 46 zł za sztukę pod koniec sierpnia. Spółka nie wyklucza wycofania firmy reklamowej z publicznego obrotu – poinformował we wtorek członek zarządu Agory Zbigniew Bąk.
  1. Kłopoty Euro Bud Investu, niewielkiego developera z Rybnika, nie oznaczają końca spółki. Jej prezes powiedział we wtorek, że spółka wyjaśniła już giełdzie swoją sytuację.
  1. Inwestycja niemieckiej firmy Ekostahl z Eisenhuettenstadt w Obornikach Wielkopolskich nie została skreślona i będzie realizowana - zapewnił we wtorek Eckhardt Hoppe, przewodniczący rady nadzorczej koncernu Arcelor na Europę Wschodnią.
  1. Sejmowa Komisja Europejska chce, by w kantorach można było wymieniać jednorazowo waluty o równowartości maksymalnie do 20 tys. euro. Taką poprawkę komisja wprowadziła do ustawy Prawo dewizowe.
  1. Prawdopodobnie w piątek Komisja Europejska przyzna Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa akredytację pozwalającą na wykorzystywanie pieniędzy z funduszu Sapard - poinformował wiceminister rolnictwa Czesław Siekierski.
  1. Dziesięć lat temu, 18 czerwca 1992 r., uruchomiono pierwszą w Polsce sieć telefonii komórkowej. Obecnie liczba użytkowników tej telefonii wynosi ponad 11 mln i jest zbliżona do liczby użytkowników telefonii stacjonarnej.
  1. Inflacja w strefie euro spadła w maju do 2,0 % rok do roku z 2,4% w kwietniu - podał Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.
  1. Bez usunięcia przeszkód w wymianie handlowej między Polską i Czechami możemy doczekać się stagnacji we wzajemnych obrotach - uważa Jindrzich Jirasek, radca handlowy ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie.
  1. Rosja, drugi na świecie pod względem wielkości producent ropy naftowej, zwiększy eksport tego surowca w ciągu najbliższych 5 lat o 7-8 proc. rocznie - poinformował prezes Jukos Oil Co. Michaił Chodorowski.
  1. Nasdaq Europe, Dresdner Bank, Commerzbank i Comdirect oraz giełdy z Berlina i Bremy potwierdziły, że w styczniu 2003 r. utworzą nową platformę handlu pod nazwą Nasdaq Deutschland. (miz)
kalejdoskopgospodarczypolska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)