Kalejdoskop gospodarczy - 18 czerwca
Rząd dyskutował wstępnie o założeniach makroekonomicznych do budżetu na 2003 rok. Zagadnieniom budżetu poświęci odrębne posiedzenie - poinformował rzecznik rządu Michał Tober.
- Deficyt handlu zagranicznego po czterech miesiącach tego roku spadł do 4.117,9 mln USD z 4.504,6 mln USD po czterech miesiącach 2001 roku - podał Główny Urząd Statystyczny.
- RPP będzie kontynuować politykę wolnego kursu walutowego, ale jest gotowa do dyskusji o strategii kursowej w kontekście wejścia Polski do Unii Europejskiej i unii monetarnej - poinformowali we wtorek prezydent i prezes NBP.
- Minister finansów Marek Belka powiedział we wtorek, że zamierza rozmawiać z Radą Polityki Pieniężnej o polityce kursowej prowadzonej długoterminowo, a nie o działaniach natychmiastowych.
- Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o gwarancjach Skarbu Państwa dla przewoźników lotniczych; projekt zakłada przedłużenie tych gwarancji do końca 2002 roku - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
- Rząd chce przywrócić prawo do premii gwarancyjnej posiadaczom książeczek mieszkaniowych wykupującym mieszkania - spółdzielcze lokatorskie, komunalne i zakładowe. Ponadto chce umożliwić sfinansowanie z premii wkładu w TBS-ach.
- Rząd planuje przeznaczyć bezpłatnie lub za częściową opłatą zgromadzone przez Agencję Rynku Rolnego zapasy żywności na cele społeczne - poinformował rzecznik rządu Michał Tober.
- Objęcie podatkiem gruntów zadrzewionych i zakrzewionych oraz łąk i pastwisk, które stanowią całość z gruntami należącymi do gospodarstwa rolnego, przewiduje projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym.
- Przez cztery miesiące tego roku udzielono ponad 160 tys. kredytów na zakupów środków do produkcji rolniczej o wartości ponad 765 mln zł.
- Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG 20 spadł o 0,61% i wyniósł 1.315,95 pkt. Wzrósł kurs akcji 30 spółek, 62 spadł, a 23 nie zmienił się. Akcjami 18 firm nie handlowano.
- Złoty w porównaniu z poniedziałkowym zamknięciem umocnił się o 2,2 gr wobec dolara i osłabił o 0,8 gr w stosunku do euro, osiągając pod koniec notowań poziomy: 4,0285 za dolara i 3,821 za euro.
- Skarb Państwa nie przejmie akcji Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA (SSPH) - poinformowało we wtorek Ministerstwo Skarbu Państwa.
- Niewykluczone, że inwestycje MG Rover w zakład Daewoo FSO na warszawskim Żeraniu będą związane z umowami offsetowymi - poinformowało źródło, zbliżone do kręgów transakcji offsetowych.
- Ministerstwo Skarbu Państwa sfinalizowało transakcję sprzedaży 35 proc. akcji Elektrowni Skawina SA za 24,8 mln USD firmie PSEG Poland Distribution BV, należącej do amerykańskiej grupy PSEG - poinformował resort.
- Nafta Polska zamierza zaproponować, aby inwestorów dla spółki produkującej nawozy, powstałej na bazie zrestrukturyzowanego sektora chemii ciężkiej, szukać m.in. wśród dostawców surowca - poinformował wiceprezes Nafty Marek Gutowski.
- Minister skarbu ogłosił we wtorek zaproszenie do rokowań w sprawie kupna minimum 10% akcji Zakładów Sprzętu Precyzyjnego Niewiadów.
- 350 informacji o transakcjach podejrzanych to wynik rocznej współpracy banków i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej - poinformował na konferencji Jacek Uczkiewicz, Generalny Inspektor Informacji Finansowej.
- Wydatki w Polsce na uzyskanie dostępu do internetu i reklamę w nim mogą osiągnąć w 2006 roku 977 mln USD, wobec 641 mln USD w roku ubiegłym - wynika z raportu firmy badawczej PricewaterhouseCoopers.
- Agora planuje ogłosić wezwanie na akcje AMS po 46 zł za sztukę pod koniec sierpnia. Spółka nie wyklucza wycofania firmy reklamowej z publicznego obrotu poinformował we wtorek członek zarządu Agory Zbigniew Bąk.
- Kłopoty Euro Bud Investu, niewielkiego developera z Rybnika, nie oznaczają końca spółki. Jej prezes powiedział we wtorek, że spółka wyjaśniła już giełdzie swoją sytuację.
- Inwestycja niemieckiej firmy Ekostahl z Eisenhuettenstadt w Obornikach Wielkopolskich nie została skreślona i będzie realizowana - zapewnił we wtorek Eckhardt Hoppe, przewodniczący rady nadzorczej koncernu Arcelor na Europę Wschodnią.
- Sejmowa Komisja Europejska chce, by w kantorach można było wymieniać jednorazowo waluty o równowartości maksymalnie do 20 tys. euro. Taką poprawkę komisja wprowadziła do ustawy Prawo dewizowe.
- Prawdopodobnie w piątek Komisja Europejska przyzna Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa akredytację pozwalającą na wykorzystywanie pieniędzy z funduszu Sapard - poinformował wiceminister rolnictwa Czesław Siekierski.
- Dziesięć lat temu, 18 czerwca 1992 r., uruchomiono pierwszą w Polsce sieć telefonii komórkowej. Obecnie liczba użytkowników tej telefonii wynosi ponad 11 mln i jest zbliżona do liczby użytkowników telefonii stacjonarnej.
- Inflacja w strefie euro spadła w maju do 2,0 % rok do roku z 2,4% w kwietniu - podał Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.
- Bez usunięcia przeszkód w wymianie handlowej między Polską i Czechami możemy doczekać się stagnacji we wzajemnych obrotach - uważa Jindrzich Jirasek, radca handlowy ambasady Republiki Czeskiej w Warszawie.
- Rosja, drugi na świecie pod względem wielkości producent ropy naftowej, zwiększy eksport tego surowca w ciągu najbliższych 5 lat o 7-8 proc. rocznie - poinformował prezes Jukos Oil Co. Michaił Chodorowski.
- Nasdaq Europe, Dresdner Bank, Commerzbank i Comdirect oraz giełdy z Berlina i Bremy potwierdziły, że w styczniu 2003 r. utworzą nową platformę handlu pod nazwą Nasdaq Deutschland. (miz)