Kadrowe trzęsienie ziemi w Watykanie
Niedawno informowaliśmy o pogłoskach o ewentualnym zwołaniu przez Benedykta XVI konsystorza, na którym miałoby dojść do kreowania nowych kardynałów. Nie są to jednak jedyne spekulacje personalne, dotyczące centralnych organów Kościoła rzymskokatolickiego. Od jakiegoś czasu włoskie, a za nimi światowe media, zastanawiają się jak i czy papież Benedykt XVI przeorganizuje Kurię Rzymską.
Po wyborze na biskupa Rzymu Benedykt pozostawił zdecydowaną większość hierarchów na swoich stanowiskach. Za kilka miesięcy minie rok od wyboru kardynała Josepha Ratzingera na papieża, więc informacje o zmianach w Watykanie wydają się coraz bardziej prawdopodobne. Radość z niektórych decyzji kadrowych Benedykta XVI wyrazili tradycjonaliści.
O ile nominowanie arcybiskupa Williama Levady z USA na prefekta Kongregacji Nauki Wiary wywołało rozczarowanie wśród tradycjonalistów, to powołanie arcybiskupa Alberta Malcoma Ranjith Patabendige Don ze Sri Lanki na sekretarza Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wzmocniło nadzieję tradycjonalistów i lefebrystów na obranie bardziej zdecydowanego kursu przez obecny pontyfikat. Ranjith ma doskonałe kontakty z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X. Przez trzy lata arcybiskup Ranjith pracował w Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, a później pełnił funkcję nuncjusza apostolskiego w zapalnym regionie Wschodniego Timoru i Indonezji.
Wielkie emocje wzbudza obsadzenie Kongregacji ds. Duchowieństwa, na czele której stoi kolumbijski kardynał Dario Castrillón Hoyos. Włoska prasa informuje, że Hoyosa zastąpi najprawdopodobniej arcybiskup Angelo Comastri, wikariusz generalny Watykanu. Comastri ma dość małe doświadczenie w Kurii. Wcześniej odpowiedzialny był za sanktuarium w Loretto. Kardynał Hoyos złożył dymisję już półtora roku temu. Najprawdopodobniej będzie on dalej kierować Papieską Komisją Ecclesia Dei, zajmującą się duszpasterstwem katolików, przywiązanych do mszy trydenckiej. Zadaniem Komisji jest również prowadzenie dialogu z lefebrystami.
Zmiany szykują się również na stanowisku przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego. Obecnie funkcję tę pełni amerykański kardynał polskiego pochodzenia, Edmund Kazimierz Szoka. Już trzy lata temu hierarcha przekroczył wiek kanoniczny. Szokę miałby zastąpić kardynał Crescenzio Sepe, dotychczasowy prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Kongregację kardynała Sepe miałby przejąć arcybiskup Bombaju, kardynał Ivan Dias.
Największe zainteresowanie budzi jednak sprawa następstwa kardynała Angelo Sodano, watykańskiego sekretarza stanu. Włoska agencja ADN Krosno twierdzi, że Sodano miałby zostać zastąpiony przez 68-letniego kardynała Attilio Nicora, który jest szefem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej. Watykanolodzy zauważają jednak, że przecieki docierające z Watykanu są często elementem wewnętrznej walki w Kurii. Podając przedwcześnie nazwisko potencjalnego kandydata na dane stanowisko próbuje się go nieraz wyeliminować z gry o stanowisko.
Spekulacje nie zmieniają jednak litery prawa, a ta wyraźnie mówi, że decyzje personalne suwerennie podejmuje papież. Benedyktowi XVI na pewno nie można odmówić braku rozeznania w Kurii Rzymskiej, w której sam przez wiele lat pracował.