Trwa ładowanie...

Kaczyński królem ekonomii. Dziennikarz nie wytrzymał: naprawdę?

Czy prezes Prawa i Sprawiedliwości zna się lepiej na ekonomii niż minister finansów? Odpowiedź zaskoczyła samego prowadzącego rozmowę. Zwłaszcza, że na pytanie odpowiedział sam wiceminister finansów Artur Soboń.

Share
Kaczyński królem ekonomii. Dziennikarz nie wytrzymał: naprawdę?Źródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d4e6n60

Gościem Radia ZET u Bogdana Rymanowskiego był wiceminister finansów Artur Soboń, który był pytany m.in. o szanse na utrzymanie zerowego VAT-u na żywność. – Dzięki determinacji premiera Morawieckiego i rządu, w nowej dyrektywie, która oznacza matrycę stawek VAT, stawka zerowa jest dopuszczalna. Możemy jej użyć. Bardzo poważnie to rozważamy – odpowiedział Soboń.

Co z zerowym VAT-em na paliwo? Soboń zaznaczył, że jest to niemożliwe w dyrektywie unijnej. – Jeśli mamy mieć postępowanie naruszeniowe, kolejny konflikt z KE, płacić kolejne kary, to trzeba stosować instrumenty, które przyniosą ten sam efekt, ale nie będą nas narażały na spory – dodał gość Bogdana Rymanowskiego.

Wiceminister finansów zaznaczył, że i tak Polska poszła najdalej z państw europejskich, jeśli chodzi o obniżkę stawek VAT i pomoc dla Polaków.

d4e6n60

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Nagła zmiana decyzji Błaszczaka. "Ideologia partyjna wyżej niż bezpieczeństwo"

Kto lepiej zna się na ekonomii?

Pytany przez słuchacza o to, czy są planowane działania mające ratować rynek budowlany, np. ulgi dla mieszkań na wynajem, Soboń przyznał, że jest taka propozycja ze strony środowiska deweloperów, ale ma ona dwie wady. – Komplikuje system podatkowy, który i tak jest skomplikowany, z rozwiązania korzystaliby ci bardziej zamożni – tłumaczył gość Radia ZET.

d4e6n60

Podatek, jeśli chodzi o kolejne, puste mieszkania? - Na dziś nie ma takiego planu – komentował gość Bogdana Rymanowskiego.

W "Krótkiej piłce" minister miał odpowiedzieć "tak" lub "nie" na pięć krótkich pytań:

– W sobotę Polska dostanie baty od Arabii Saudyjskiej – zapytał Rymanowski. Odpowiedź ministra brzmiała: "nie". Minister odpowiedział "tak" na trzy kolejne pytania. Rymanowski pytał o to, czy pieniądze na dodatki socjalne znajdą się w związku ze zbliżającymi się wyborami, o to, czy budżet państwa nie wytrzymałby 15. emerytury oraz o to, że bez pieniędzy na KPO PiS nie ma szans na zwycięstwo w wyborach.

Odpowiedź "tak" padła również na kolejne pytanie:

d4e6n60

– Jarosław Kaczyński lepiej się zna na ekonomii niż minister finansów Magdalena Rzeczkowska? – zapytał Rymanowski.

– Tak, oczywiście. Ponieważ Jarosław Kaczyński jest naszym liderem – odpowiedział wiceminister.

Na tę odpowiedź zareagował prowadzący program. "Naprawdę?!" - dopytał.

"Będziemy każdego roku podwyższać akcyzę"

Pytany przez internautę o to, dlaczego politycy PiS bardzo interesują się spożyciem alkoholu przez Polki, a nie martwią ich alkoholowe popisy parlamentarzystów, gość Radia ZET odpowiedział: "niech internauta wyjmie i pierwszy rzuci kamień".

d4e6n60

– Jako wiceminister finansów widzę sytuację wzrostu wpływów z akcyzy, związanych ze sprzedażą alkoholu. Pijemy więcej – dodał wiceszef resortu. W związku z tym Soboń zapowiedział: – Mamy mapę akcyzową, każdego roku akcyzę podwyższamy i tak będzie co roku, do 2027.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4e6n60
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4e6n60
Więcej tematów