JVC Jazz Jamboree od piątku w Warszawie
Pianista Kuba Stankiewicz z programem
"Chopin Songbook", trębacz Erik Truffaz i Jimmy Smith Quintet to
wykonawcy, którzy zainaugurują w piątek tegoroczny festiwal JVC
Jazz Jamboree w Warszawie . Impreza potrwa trzy dni. Jej gwiazdami
będą w niedzielę Dave Liebman, Joe Lovano i Michael Brecker.
Smith, gwiazda pierwszego wieczoru JVC Jazz Jamboree, to najsławniejszy i jeden z najbardziej znaczących "organistów" jazzowych, określany przydomkami "niewiarygodny" i "cudowny". To właśnie on spopularyzował w jazzie brzmienie organów Hammonda. Zagrał po raz pierwszy na tym instrumencie w 1951 roku.
Drugiego dnia festiwalu, w sobotę, w Sali Kongresowej wystąpią: estońska wokalistka jazzowa Hedvig Hanson, Adam Pierończyk z międzynarodowym projektem "Amusos", kameruński artysta Manu Dibango z Soul Makossa Gang oraz Don Byron z programem "Music For Six Musicians" (płyta o tym tytule ukazała się w 1995 roku).
Finałowy koncert festiwalu, w niedzielę, rozpocznie Olo Walicki z programem "Metalla Pretiosa", z udziałem kwartetu The Gdansk Philharmonic Brass oraz pianisty Leszka Możdżera i niemieckiego perkusisty Maurice'a de Martina.
Wystąpią także: Allan Holdsworth Group - zespół artysty określanego jako "Coltrane gitary", oraz The Saxophone Summit z gwiazdami tej miary, co Dave Liebman, Joe Lovano i Michael Brecker. Mistrzom saksofonu towarzyszyć będą: pianista Phil Markowitz, basista Cecil McBee i perkusista Billy Hart.
Od 2001 roku Jazz Jamboree jest organizowane przez Mariusza Adamiaka (wieloletniego szefa innego dużego festiwalu jazzowego - Warsaw Summer Jazz Days) i jego firmę Adamiak i Brzeski Jazz Partners. Od ubiegłego roku impreza odbywa się pod szyldem JVC Jazz Jamboree.
Pomysł organizowania Jazz Jamboree - jednego z najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce - narodził się w lecie 1958 roku. Inicjatorami imprezy byli miłośnicy jazzu z warszawskiego klubu Hybrydy. Wówczas festiwal nazwano Jazz '58. Obowiązującą do dziś nazwę wymyślił Leopold Tyrmand.