Trwa ładowanie...

Już wiemy, kto zastąpi E. Klicha, minister się zgodził

Przewodniczącym Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych zostanie Maciej Lasek, jej dotychczasowy wiceprzewodniczący - podaje TVN24, dodając, że na tę kandydaturę zgodzić się miał minister infrastruktury Sławomir Nowak. Piastujący dotąd to stanowisko Edmund Klich został odwołany w ubiegłym tygodniu.

Już wiemy, kto zastąpi E. Klicha, minister się zgodziłŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
dtuiv8x
dtuiv8x

Wcześniej o kandydaturze Laska pisał "Wprost". Oficjalnie wiadomość ma zostać ogłoszona w środę rano.

Dotychczasowy wiceprzewodniczący PKBWL zastąpi na stanowisku jej szefa płk. Edmunda Klicha. Odwołania byłego polskiego akredytowanego przy MAK od dawna chcieli pozostali członkowie Komisji. Przytłaczającą większością głosów opowiedzieli się za tym już na początku 2011 roku, ale wtedy Klicha - kierującego PKBWL od 2006 roku - uratował sprzeciw ówczesnego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.

W ostatnich dniach doszło do kolejnego głosowania w sprawie odwołania dotychczasowego szefa Komisji. Decyzja jego współpracowników była jednomyślna. Spekulowano, że wpływ na to - a także na decyzję ministra Nowaka - mogły mieć ujawnione przez media informacje, że pułkownik krótko po katastrofie smoleńskiej nagrywał swoje rozmowy z politykami - m.in. z ówczesnym szefem MON Bogdanem Klichem.

Komisja - obecnie działająca przy Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej - bada wszystkie wypadki i poważne incydenty lotnicze, do których doszło na terenie Polski. Ma ustalać ich przyczyny i okoliczności, nie orzeka co do winy i odpowiedzialności, natomiast na podstawie wyników badań proponuje odpowiednie środki dla zapobiegania wypadkom w przyszłości. Raporty i zalecenia komisji stanowią podstawę do podjęcia przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego decyzji ws. podjęcia działań profilaktycznych.

Lasek jest pilotem samolotowym i inżynierem lotniczym. Dotychczas był wiceszefem Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Był też wiceprzewodniczącym komisji Jerzego Millera, badającej przyczyny katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem.

dtuiv8x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtuiv8x
Więcej tematów