Złapani na gorącym uczynku. Potwierdzają zdjęcia i nagrania z Gdańska
Ze względu na wyjątkowo ciepły koniec czerwca, wiele osób właśnie początek sezonu wybrało na czas wypoczynku. Nadal bezkonkurencyjnym wyborem urlopowiczów pozostają bałtyckie plaże. Tam są już czerwone flagi - m.in. ze względu na sinice. Niektórzy się jednak tym nie przejmują.
W czwartek sinice pojawiły się na trzech nadmorskich kąpieliskach. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 27 czerwca wynika, że po jednym z nich zamknięto w Gdyni, Sopocie i Gdańsku.
Aktualne informacje na temat kąpielisk i akwenów wodnych, w których można się bezpiecznie kąpać, warto na bieżąco sprawdzać w serwisie kąpieliskowym prowadzonym przez Główny Inspektorat Sanitarny. Na interaktywnej mapie można zobaczyć m.in. miejsca, w których zakwitły już sinice i kąpiel w nich jest niewskazana.
W czwartek zakaz kąpieli z powodu zakwitu sinic wprowadzono w kąpieliskach Gdynia Śródmieście, Łazienki Południowe I w Sopocie i Molo w Gdańsku Brzeźnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nowa rola żony Ziobry? "Janusz się zagalopował"
Ostrzeżenia mają za nic
Wielu ludzi jednak lekceważy wydane przez sanepid ostrzeżenia. Jak widać na nagraniach z kamer internetowych, z morskich kąpieli korzystają m.in. wypoczywający na plaży w Gdańsku Brzeźnie - jednym z kąpielisk, gdzie potwierdzono zakwit sinic.
Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę zamknięcia kąpieliska. Taka chwila nieostrożności może nas jednak dużo kosztować. Kąpiel w wodzie z sinicami może skończyć poważnymi problemami zdrowotnymi.
- Do wody wchodzimy na własną odpowiedzialność. My, jako sanepid, kontrolujemy stan wód i przestrzegamy przed niebezpiecznym dla zdrowia zakwitem. Nie możemy egzekwować przestrzegania ostrzeżeń, nie wystawiamy mandatów. Apelujemy jednak do zdrowego rozsądku - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku.
Sinice niebezpieczne dla zdrowia
Sinice są bakteriami, których zakwit szczególnie prawdopodobny jest w sytuacji m.in. braku opadów, słabego wiatru, dostępności soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów) czy temperaturze wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza. Ze względu na czynniki pogodowe nie da się przewidzieć, gdzie i kiedy pojawią się sinice ani na jak długo.
- Należy pamiętać o tym, żeby się stosować do zakazów. W przypadku niestrzeżonych kąpielisk, warto zwracać uwagę na kolor wody. Woda zielona, pokryta nieprzyjemną powłoką, powinna zniechęcić nas do kąpieli - podkreślił Zbigniew Zawadzki.
Zawadzki przypomina, że kontakt z sinicami może wywoływać dolegliwości ze strony układu żołądkowo-trawiennego, ale również nieprzyjemne objawy skórne. Kąpiel w sinicach lub napicie się takiej wody może powodować m.in. wysypkę, wymioty, biegunki, gorączkę, bóle mięśni i stawów czy łzawienie i swędzenie oczu.
Z objawami należy zgłosić się do lekarza
Rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku przyznaje, że nieczęsto zdarzają się sytuacje, kiedy do szpitala zgłaszają się osoby z objawami zatrucia sinicami. Nie warto ich jednak bagatelizować. - Jeżeli mamy pewność, że nie zaszkodziła nam wczorajsza kolacja albo kiedy pojawia się niepokojąca wysypka, nie zwlekajmy, tylko zgłośmy się do lekarza - apeluje Zawadzki.
Warto pamiętać, że woda z sinicami szkodzi nie tylko ludziom, ale również zwierzętom. Dlatego podczas ich zakwitu nie pozwalajmy na kąpiel również swoim pupilom.